Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 03.08.2016

Czy dojdzie do rewolucji w walce z rakiem?

- Szacujemy, że ok. 200 tys. Polaków jest nosicielami mutacji i prawie na pewno zachoruje na raka jelita grubego. Naszym celem jest znalezienie ich i wskazanie prostej metody zabezpieczenia się - mówi prof. Krystian Jażdżewski.
Posłuchaj
  • Profesor Krystian Jażdżewski wyjaśnia, jaki jest pomysł polskich naukowców na skuteczną walkę z rakiem (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
Czytaj także

Znalezienie przyczyny powstawania nowotworów jest jednym z największych wyzwań medycyny XXI wieku. Tym tematem zajmują się m.in. eksperci pod przewodnictwem prof. Krystiana Jażdżewskiego. Badają oni geny pod kątem chorób dziedzicznych, takich jak nowotwory czy hipercholesterolemia.

- Każdy nowotwór powstaje na skutek wady genetycznej, natomiast niekoniecznie rodzimy się z nią. Mutacja zazwyczaj powstaje w trakcie naszego życia w konkretnej tkance, natomiast około jedna piąta pacjentów, chorujących na nowotwór urodziła się z tą wadą w genie - wyjaśnia lekarz.

W audycji mówiliśmy o tym, jakie mutacje genów zwiększają szanse zachorowania. Jaki jest związek pomiędzy badaniami polskich naukowców a aktorką Angeliną Jolie-Pitt? Jakie jest u kobiet ryzyko zachorowania na raka piersi? Gość radiowej Jedynki opowiadał również o tym, jaki jest cel polskich naukowców.

***

Tytuł audycji: Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Krystian Jażdżewski (lekarz i naukowiec z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 3.08.2016

Godzina emisji: 20.16

sm/pg