Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 31.08.2016

Oswajanie tęsknoty za nieosiągalnym i hipnotyzującym bogactwem

- Tytułowe hasło zawiera cudzysłów i dwuznaczność. Nie oznacza dla nas dóbr materialnych, a raczej ich brak - mówi Katarzyna Kołodziej, kuratorka wystawy "Bogactwo" w Zachęcie.

Pobite butelki po szampanie, złote klejnoty z tombaku i święcące szkatułki, przeskalowany diament wielkości kanapy czy samochodu. Czasami nie chodzi o to, by było bogato, a raczej by wyglądało, że jest. Bogactwo może mieć liczne wcielenia i łączyć się z zupełnie różnorodnymi fantazjami. Odnoszące się do niego historie i anegdoty są tematem wystawy, którą można oglądać w stołecznej galerii sztuki Zachęta.

- Rozbite butelki szampana stają się dziełem sztuki, czyli kolejnym dobrem luksusowym. Praca ta podejmuje temat nonszalanckiego podejścia do pieniędzy, marnotrawstwa, również w kontekście sztuki współczesnej i inwestowania pieniędzy w efemeryczne akcje - opowiada Katarzyna Kołodziej.

W audycji mówimy o wartości owych pobitych butelek szampana i naszym wyobrażeniu bogactwa. Jakie fantazje łączą się z pieniędzmi i stanem posiadania?

***

Tytuł audycji: Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Katarzyna Kołodziej, Magdalena Komornicka (kuratorki wystawy "Bogactwo" Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki)

Data emisji: 30.08.2016

Godzina emisji: 19.42

sm/pg