Logo Polskiego Radia
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 27.12.2016

Czy Centralna Baza Rachunków utrudni życie ukrywającym dochody?

Powstanie Centralna Baza Rachunków, która ułatwi szukanie majątku pochodzącego z przestępstw - projekt jej utworzenia przygotował resort finansów.

Rejestr miałby objąć między innymi rachunki bankowe, w SKOK-ach, rachunki papierów wartościowych, umowy ubezpieczenia z elementami inwestycyjnymi czy portfele on-line, na których gromadzone są jednostki walut wirtualnych.

Baza prześledzi rachunki, a co z transakcjami?

Centralna Baza Rachunków ma pomóc fiskusowi łatwiej wykrywać oszustwa podatkowe, a komornikom sądowym i organom egzekucyjnym umożliwić także szybki dostęp do pełnej informacji o potencjalnych miejscach przechowywania przez dłużników wartości majątkowych.

To dopiero niewielki krok w dobrym kierunku

̶  To dopiero mały krok w dobrym kierunku, komentuje Bartosz Sawicki z TMS Brokers.

Jak uzasadnia, aby śledzić przestępstwa i zapobiegać praniu brudnych pieniędzy, trzeba analizować transakcje, a nie określać beneficjentów poszczególnych rachunków.

̶ A więc to taki niewielki krok aby dojść po nitce do kłębka, z drugiej może to pomóc w ściągalności złych długów – mówi gość Ekspressu Gospodarczego.

Rejestr może pomóc w odzyskiwaniu złych długów

Jak dodaje, z jednej złotówki złego kredytu w Polsce udaje się odzyskać mniej niż 50 procent, stąd rejestr, z którego mogliby korzystać komornicy, na pewno by pomógł, ale nie rozwiązałby problemu.

System może nieść też zagrożenia dla firm

Ostrożnie do pomysłu podchodzi natomiast Wojciech Warski, ekspert BCC.

Podkreśla, że jeśli będzie to narzędzie przezroczyste dla firm uczciwych, a groźne dla robiących „przekręty” nie tylko vatowskie, to jest to rozwiązanie neutralne.

̶  Problem pojawia się, gdy pomyślimy o nadużyciach przy realizacji tego systemu, a tego elementu nie ma w dyskusji, mówi Warski.

A może to stanowić poważny problem w przyszłości.

Podobna baza już w Polsce funkcjonuje

Jarosław Sadowski z Expandera natomiast zwraca uwagę na fakt, że już obecnie istnieje podobna baza.

I wyjaśnia, że istnieje baza w której można sprawdzić gdzie ulokowane są pieniądze osoby zmarłej.

Centralny rejestr korzystny dla budżetu i wierzyciela

Jak podkreśla ekspert, istnienie takiej bazy może przynieść wszystkim korzystne efekty.

̶  Bo jeśli uda się lepiej odzyskiwać długi, poprawić ściągalność podatków, przeciwdziałać przestępczości finansowej, to generalnie państwo będzie miało więcej pieniędzy, my też łatwiej odzyskamy długi, mówi gość radiowej Jedynki.

Baza dostępna dla wielu służb 

Dostęp do informacji o rachunkach zawartych w bazie miałyby między innymi: prokuratura, Policja, Straż Graniczna, CBA, ABW, organy podatkowe, celne i kontroli skarbowej, a także wywiad skarbowy.

Tuż przed świętami minister finansów i rozwoju skierował projekt do konsultacji społecznych.

Elżbieta Szczerbak, jk