Logo Polskiego Radia
Trójka
Kacper Wróblewski 24.01.2020

Jak często dochodzi do kolizji ptaków z samolotami?

Od tysięcy lat człowiek zazdrościł ptakom tego, że swobodnie mogą wzbijać się wysoko ponad ziemię. Dziś latanie jest powszechne, a setki samolotów widać nad naszymi głowami każdego dnia. Kiedy dochodzi do kolizji ptaków z wielkimi maszynami? Jakie są tego konsekwencje?

Chociaż przestrzeń jest ogromna, to zdarzają się przypadki, kiedy to ptaki spotykają na swojej drodze ciężkie maszyny kierowane przez człowieka. Bardzo często kończy się to dla nich tragicznie. – Zwykle są to kolizje dość błahe. Mały ptak wpada w turbinę, ale nie powoduje to żadnego zagrożenia – wyjaśnia w radiowej Trójce dr Andrzej Kruszewicz. 

Sytuacja komplikuje się, kiedy z samolotem zderza się większe zwierzę. – Zdarzają się kolizje z dużymi ptakami i tu mogą być poważne konsekwencje. Mogą być to mewy, gołębie, bociany czy pelikany. Najczęściej tego typu zagrożenia występują w Izraelu. Tam jest największe zagęszczenie samolotów na jednostkę powierzchni. Zaproponowano, żeby sprawę rozwikłać. Ornitolog musiał policzyć, że np. pelikany ruszają do lotu, kiedy powietrze się ogrzeje. Musiał wszystko sprawdzić i policzyć: na jakim pułapie lecą te ptaki, dokąd zmierzają i kiedy będą wracać. Po tych obliczeniach wypadki przestały być problemem – mówi ekspert. 

***

Tytuł audycji: Doktor Kruszewicz w Trójce
Autor: Dariusz Pieróg
Gość: dr Andrzej Kruszewicz (dyrektor warszawskiego ZOO)
Data emisji: 24.01.2020
Godzina emisji: 6.48

kw/kr