Logo Polskiego Radia
Trójka
Agnieszka Szałowska 31.05.2011

Jak wykorzystać łupki i nie dać się złupić, czyli gazowy bilans

- Wszystko w rękach przedsiębiorców, to oni mają wyłożyć duże pieniądze. Politycy powinni jedynie tworzyć nastrój do rozwoju tego sektora w Polsce – twierdzi Tomasz Chmal, ekspert ds. energetyki z Instytutu Sobieskiego.
Jak wykorzystać łupki i nie dać się złupić, czyli gazowy bilansfot.Wikipedia

Ekspert przyznał, że wstępne szacunki wielkości złóż gazu łupkowego w Polsce, według amerykańskiej Agencja ds. Energii (EIA) są bardzo optymistyczne. – To pozwalałoby pokryć energetyczne zapotrzebowania Polski nawet na kilkaset lat, ale złoża muszą być najpierw potwierdzone - podkreślił w rozmowie z Pawłem Sołtysem.

Tomasz Chmal, komentując polityczne zaangażowanie prezydenta Bronisława Komorowskiego w tę sprawę dodał, że wydobycie gazu łupkowego spotyka się zarówno z poparciem, jak i sprzeciwem, więc posiadanie takiego sojusznika, jak Stany Zjednoczone, może okazać się przydatne. – Drugą kwestią jest oczywiście podział wpływów. Trzeba pamiętać, że jeśli wysoko opodatkujemy złoża czy ustalimy opłaty eksploatacyjne na bardzo wysokim poziomie to projekt może być nierentowny – dodał. Ustalając opłaty trzeba będzie balansować między interesem konsumentów a chęcią zarobku dla budżetu państwa.

Ekspert Instytutu Sobieskiego przyznał, że amerykańskie firmy mają więcej koncesji na badanie złóż gazu łupkowego w Polsce niż rodzime. – Jednak wszyscy będą trafiali pod ten sam adres i starali się kupić możliwość wiercenia od firm będących dostawcami technologii – wyjaśnił.

W dalszej części audycji:

- Dariusz Żuk, prezes Fundacji Polska Przedsiębiorcza mówił o szansach dla młodych przedsiębiorców;

- wiadomości ekonomiczne przedstawił Paweł Sołtys.

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Bardzo Ważny Projekt" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godzinie 18.45. Zapraszamy.

(asz)