Logo Polskiego Radia
Trójka
Kacper Wróblewski 29.10.2019

Historia polskiego pieniądza

– Pieniądz jest uniwersalnym towarem, ale też nośnikiem pewnej ideologii – mówi Wojciech Kalwat, autor książki "Historia pieniądzem się toczy". 

Okładka książki "Historia pieniądzem się toczy" Okładka książki "Historia pieniądzem się toczy"

Dzieje polskiego pieniądza są prawie tak długie, jak historia polskiego państwa. Jego produkcję rozpoczął Bolesław Chrobry; był to świadomy krok nie tyle gospodarczy, co polityczny, wręcz propagandowy, podjęty w celu zamanifestowania pozycji władcy. Odtąd polski pieniądz dzielił losy polskiego państwa.

W chwilach potęgi Rzeczypospolitej jej moneta była silna i poszukiwana. W czasach klęsk i upadków jej pozycja stawała się znakiem aktualnego stanu państwa. Stanowiła więc odbicie pozycji Polski, jej politycznych aspiracji i gospodarczej kondycji. A kiedy Polska zniknęła z map Europy, często pieniądz używany przez ludność na długo po upadku państwa świadczył o przeszłości i stanowił wyraz tęsknoty za Niepodległą.

– Na nasze ziemie pieniądze docierały jeszcze w starożytności. Czy to z Macedonii, czy z Grecji lub Rzymu – opowiada Wojciech Kalwat. Dlaczego powstały pieniądze? Jak zmieniały się one w Polsce na przestrzeni lat? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której także:

  • Kalendarium historyczne Gabrieli Darmetko;
  • Też przeczytajcie: Małgorzata Winkler-Pogoda "Miałam syna Emila";
  • Dzieje się historia: Wojciech Drewniak "Historia bez cenzury 4. Średniowiecze bez trzymanki", miesięcznik "Nowe Państwo";
  • Felieton prof. Michała Kopczyńskiego o sposobach Niemców na bombardowania angielskich miast.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Goście: Wojciech Kalwat (Muzeum Historii Polski)
Data emisji: 29.10.2019
Godzina emisji: 23.08

kw