Logo Polskiego Radia
Trójka
Agnieszka Kamińska 08.05.2014

"Dla Polski kluczowy jest stosunek państw UE do Rosji"

- Rosja stawia się dziś w opozycji, do tego co jest europejskie. Stawką obecnego kryzysu jest przyszłość integracji Europy.j. W tym momencie wymogiem chwili jest działanie polityczne i poniesienie strat gospodarczych. Brakuje w tej sytuacji przywództwa - mówił w Trójce szef OSW, Olaf Osica.
Władimir PutinWładimir PutinPAP/EPA/SERGEI KARPUKHIN/POOL
Posłuchaj
  • Dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Olaf Osica i dyrektor Fundacji im. Rafała Schumana Rafał Dymek w "Pulsie Europy"
Czytaj także

Czy podziały wewnątrz UE zagrażają Europie? Ten problem został poruszony w kilku miejscach również w sejmowym przemówieniu ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego na temat priorytetów polskiej polityki zagranicznej w 2014 r.

Jedną z linii podziałów UE jest stosunek do Rosji. Dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Olaf Osica mówił, że dla krajów naszego regionu stosunek do Rosji jest kluczowy, natomiast dla części innych państw Europy ważniejszy jest podział między krajami Północy i Południa, mającymi lepiej lub gorzej funkcjonującą gospodarkę.

Dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Olaf Osica zaznaczył, że w obecnej sytuacji brakuje zdecydowanych decyzji. Zastanawiałby się jednak, czy gdyby UE była bardziej sfederalizowana, to reakcja Europy byłaby bardziej zdecydowana. W jego ocenie problemem jest brak przywództwa, ale nie polegającego na tym, że jedna instytucja lub jeden kraj podejmuje decyzje za innych, lecz na tym, że w potrzebnie znajdzie się lider, który ma odwagę sprostać potrzebom chwili. Olaf Osica powiedział, że stawką obecnego kryzysu jest przyszłość integracji europejskiej. Dyrektor OSW zaznaczył, że tymczasem państwa UE nie zbudować odpowiednio silnego wspólnego frontu w obliczu tego zagrożenia. Niektóre kraje, tak jak Włochy, nie uważają, by Rosja przekraczała jakieś granicy. Natomiast w Niemczech scena polityczna pękła na pół, niektórzy uważają, że jeszcze nie wszystko stracone w relacjach z Rosją.

Dyrektor OSW zaznaczył, że i tak dyplomacja rosyjska próbuje obecnie za wszelką cenę rozbić istniejące porozumienie w ramach Unii Europejskiej.

Rafał Dymek, dyrektor Fundacji im. Roberta Schumana, podkreślił, że państwa dzielą się również ze względu na to, jak bardzo chcą być zintegrowane w ramach UE. Zaznaczył, że państwa europejskie mają dwa wyjścia: mogą stworzyć sprawną politycznie federację lub pozostać konfederacją, w której podjęcie decyzji jest kwestią zgody wszystkich państw. Jest jeszcze rozważany wariant "Europy wielu prędkości' - podejmowania współpracy w wybranych obszarach między poszczególnymi państwami.

Gośćmi Pulsu Europy w Trójce byli dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Olaf Osica i dyrektor Fundacji im. Rafała Schumana, Rafał Dymek.

Rozmawiał Damian Kwiek.

agkm/mp