Logo Polskiego Radia
Trójka
Emilia Iwanicka 27.05.2014

Czeka nas europejska awantura?

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego czas pomyśleć o podziale najważniejszych stanowisk unijnych. Możliwe scenariusze sprawdził Ernest Zozuń.
Jean-Claude JunckerJean-Claude Juncker PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

W efekcie wyborów zmieni się m.in. szef Komisji Europejskiej. Obecne funkcję tę pełni Jose Manuel Barroso. - Zgodnie z traktatami europejskimi Rada Europejska przedstawia Parlamentowi kandydata na przewodniczącego Komisji Europejskiej, uwzględniają m.in. wyniki wyborów - tłumaczyła w audycji "Europa od kuchni" Agata Gostyńska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO - serwis specjalny >>>

Ponieważ Chadecka Europejska Partia Ludowa (EPL), do której należą PO i PSL, wygrała niedzielne wybory do Parlamentu Europejskiego, uznano, że to kandydat europejskich chadeków Jean-Claude Juncker powinien mieć pierwszeństwo, jeśli chodzi o próbę pozyskania większości dla swojej kandydatury na szefa Komisji.

Kandydaci innych ugrupowań byli przedstawiani już w trakcie kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Było to nową propozycją, która miała zwiększyć atrakcyjność wyborów i zainteresowanie nimi. Pomysł i jego realizacja spotkały się z jednak wieloma nieprzychylnymi komentarzami.

Kiedy poznamy nowego przewodniczącego i jak wygląda proces jego wybierania? Między innymi o tym usłyszeć można w nagraniu audycji, którą przygotował i prowadził Ernest Zozuń.

Przygotowana przez Ernesta Zozunia audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus. "Euranet Plus - Europa od kuchni" w każdy wtorek o godz. 17.20.

(ei/mc)