Logo Polskiego Radia
Trójka
Sylwia Mróz 30.04.2015

Ważny problem, o którym nikt nie mówi. Przemoc ekonomiczna

- Choć o tym się nie mówi, przemocy ekonomicznej doświadczyło ok. 12 proc. Polaków, więc jest to ważny problem - mówi Aleksandra Niżyńska.
Przemoc ekonomiczna dotyczy najczęściej kobiet. Jest nią między innymi: zabieranie pieniędzy, niepłacenie alimentów, wypominanie partnerowi - najczęściej partnerce - tego, że jest pasożytem, nakaz rozliczania się ze wszystkich, nawet najdrobniejszych wydatków, pokazywania paragonów, podejmowanie ważnych decyzji finansowych bez wiedzy partneraPrzemoc ekonomiczna dotyczy najczęściej kobiet. Jest nią między innymi: zabieranie pieniędzy, niepłacenie alimentów, wypominanie partnerowi - najczęściej partnerce - tego, że jest "pasożytem", nakaz rozliczania się ze wszystkich, nawet najdrobniejszych wydatków, pokazywania paragonów, podejmowanie ważnych decyzji finansowych bez wiedzy partneraGlow Images/East News

Aleksandra Niżyńska wyjaśnia, że racjonalne zarządzanie finansami w gospodarstwie domowym jest bardzo dobre, jeśli tylko partnerzy uczestniczą w tym procesie na równi. - Jeśli jedna strona jest całkowicie pod kontrolą drugiej, to mamy sytuację przemocy - mówi prawniczka.

Adwokat Grzegorz Wrona podkreśla, że w dzisiejszym świecie, kiedy sytuacja ekonomiczna decyduje o naszym bycie, pieniądze są świetnym instrumentem kontroli.

Z rozmowy dowiadujemy się, gdzie jest granica pomiędzy konfliktem rodzinnym a przemocą ekonomiczną oraz jak ofiary tego typu przemocy mogą sobie radzić z problemem.

***

Tytuł audycji: Europejski Klub Trójki

Prowadzi: Dariusz Bugalski

Goście: Aleksandra Niżyńska (prawniczka z Instytutu Spraw Publicznych), Grzegorz Wrona (adwokat specjalizujący się w prawie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, znawca prawa rodzinnego w Unii Europejskiej), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia z Brukseli)

Data emisji: 29.04.2015

Godzina emisji: 21.07

sm/fbi