Logo Polskiego Radia
Trójka
Agnieszka Szałowska 17.01.2012

Charyzma przewodniczącego ma znaczenie

- To, czy przewodniczący Parlamentu Europejskiego ma silną osobowość oraz jaką grupę polityczną reprezentuje, wpływa w dużym stopniu na negocjacje legislacyjne oraz głos PE w debacie nad losami Unii - zauważyła Agata Gostyńska z PISM.
Nowy przewodniczący PE Martin SchulzNowy przewodniczący PE Martin Schulzfot. PAP/EPA/PATRICK SEEGER

Parlament Europejski ma nowego przewodniczącego. Został nim niemiecki socjalista, Martin Schulz, który zastąpił na tym stanowisku Polaka - Jerzego Buzka. Głosowało na niego 387 posłów z 699.

- Przewodniczący jest twarzą Parlamentu Europejskiego, który jest wybierany w wyborach bezpośrednich, czyli reprezentuje obywateli Unii Europejskiej - wyjaśniła Agata Gostyńska, analityk w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.

Przypomniała, że od 1 grudnia 2009 roku, kiedy w życie wszedł Traktat Lizboński, wzrosła rola PE. - Kadencja Jerzego Buzka pokazuje, że w tym okresie Parlament próbował znaleźć swoje miejsce, dużo w tym zależy od charyzmy przewodniczącego - dodała.

Co o Jerzym Buzku mówi się w kuluarach Parlamentu Europejskiego dowiesz się słuchając całej audycji "Euranet - Europa od kuchni, 17 stycznia 2012"

Audycja na antenie Trójki w kazdy wtorek o 17.20. Zapraszamy!

(asz)