Polskie Radio
Section05

Jerzy Buzek

Polskie Radio 24 20 lat Polski w UE. Buzek: to się bardzo opłaciło

- Byliśmy asertywni. Nie uważaliśmy, że należy przyjmować wszystko, co nam proponują. My chcieliśmy być od pierwszej chwili pełnoprawnymi członkami i Sojuszu Północnoatlantyckiego, i Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 były premier Jerzy Buzek. Jak podkreślił, dzięki twardej postawie rządu podczas negocjacji akcesyjnej wejście Polski do UE było godne.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Wąż Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej HISTORIA społeczeństwo

PR24 "Bezmyślna wyprzedaż". Piotr Nisztor o prywatyzacji Telekomunikacji Polskiej

- Szokujący jest brak kluczowej dokumentacji w aktach prywatyzacyjnych Telekomunikacji Polskiej, aktach, które były przecież potem badane przez prokuraturę i CBA. Zabrakło kluczowych wątków, m.in. tego, kto zgodził się na to, że przy okazji Telekomunikacji Polskiej pozbywamy się tajnych łączy, z których korzystało wojsko, czy Emitela - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Nisztor, dziennikarz śledczy.
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA wybory w Polsce Platforma Obywatelska Magdalena Złotnicka telekomunikacja polska prywatyzacja

ANALIZA Ruszyła akcja "4 x Nie. Tusk = Wyprzedaż Majątku". Podsumowujemy działania rządzących po 1989 roku

W podwarszawskiej bazie paliw Orlen-Mościska sztab Prawa i Sprawiedliwości zainaugurował akcję "4 x Nie. Tusk = Wyprzedaż Majątku" związaną z referendum. "Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?" - to będzie jedno z pytań, na które odpowiedzą Polacy w ogólnokrajowym referendum, które odbędzie się 15 października wraz z wyborami parlamentarnymi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Prawo i Sprawiedliwość kampania wyborcza prywatyzacja PRL Donald Tusk Platforma Obywatelska PiS PO polityka GOSPODARKA

Jak wyglądała prywatyzacja po 1989 roku? Przypominamy bulwersujące historie

"Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?" - to będzie pierwsze pytanie, które które Zjednoczona Prawica zamierza zadać Polakom w ogólnokrajowym referendum. Odbędzie się ono razem z wyborami parlamentarnymi 15 października. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński ujawnił dziś pierwsze z czterech planowanych pytań.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prywatyzacja Donald Tusk przedsiębiorstwo Główny Urząd Statystyczny gus referendum

tylko u nas Unia stawia kropkę nad "i". Zatwierdzono pół miliarda euro na zwiększenie produkcji amunicji

Parlament Europejski postawił kropkę nad "i" - zatwierdził pół miliarda euro na zwiększenie produkcji amunicji, by dozbroić Ukrainę i uzupełnić zapasy w państwach członkowskich. Europosłowie zaakceptowali wstępne porozumienie z ubiegłego tygodnia z unijnymi krajami dotyczące mobilizacji europejskiego przemysłu zbrojeniowego i zwiększenia mocy produkcyjnych. O szczegółach brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Bruksela Beata Płomecka Parlament Europejski Zdzisław Krasnodębski

"Kryzys pocovidowy i rosyjska agresja na Ukrainę". Europoseł PO o przyczynach wzrostu cen

Jerzy Buzek, były premier, a obecnie europoseł PO, mówi o niepokojących tendencje w Europie Zachodniej. – Na Zachodzie już powoli wyczerpuje się cierpliwość pomocy Ukrainie. Ludzie mówią: "business as usual", interesy jak zwykle z Rosją, będzie taniej z energią - powiedział w rozmowie z TVN24.
Zobacz więcej na temat:  gaz ziemny Rosja Europa Unia Europejska GOSPODARKA ŚWIAT Ukraina COVID-19 społeczeństwo pieniądze

Przepisy o obowiązkowym magazynowaniu gazu. Jest wstępna zgoda w UE

Jest wstępna zgoda w Unii Europejskiej na przepisy o obowiązkowym magazynowaniu gazu. Porozumieli się w tej sprawie przedstawiciele unijnych krajów i Europarlamentu. Najbliższej zimy magazyny w unijnych krajach będą musiały być zapełnione w co najmniej 80 procentach, ale jest apel, by było to 85 procent, w kolejnych latach ma to być minimum 90 procent. Ustalenia muszą jeszcze formalnie zaakceptować unijne państwa i europosłowie w głosowaniu na sesji plenarnej.
Zobacz więcej na temat:  gaz Unia Europejska Rosja wojna na Ukrainie dyplomacja ŚWIAT Europa

Wykluczenie instytucji finansowych z systemu ETS. Znamy decyzję komisji Parlamentu Europejskiego

Komisja Parlamentu Europejskiego za wykluczeniem instytucji finansowych z systemu handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Europosłowie z komisji przemysłu, badań i energii przyjęli poprawkę w tej sprawie zgłoszoną przez byłego premiera Jerzego Buzka do opinii dotyczącej reformy handlu emisjami.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT emisja co2 emisja gazów handel Unia Europejska Parlament Europejski Komisja Europejska środowisko ETS Europa