Mario Vargas Llosa - literacka jakość, nie ilość

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2025 11:30
Urodzony w 1936 roku w Arequipie w Peru, Maria Vargas Llosa był nie tylko powieściopisarzem, ale także eseistą, dziennikarzem i politykiem. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 2010 roku, znany z takich dzieł jak "Miasto i psy", "Zielony dom" czy "Rozmowa w katedrze", pozostawił po sobie bogaty dorobek literacki, tłumaczony na ponad 30 języków. Jego twórczość, często osadzona w realiach peruwiańskich i latynoamerykańskich, łączyła wnikliwą analizę struktur władzy z obrazami indywidualnej walki i buntu.
W 2010 roku Mario Vargas Llosa otrzymał literacką Nagrodę Nobla.
W 2010 roku Mario Vargas Llosa otrzymał literacką Nagrodę Nobla.Foto: SC Image/Shutterstock

Mario Vargas Llosa – znakomity pisarz, autor szeregu wybitnych powieści. Człowiek aktywny politycznie, m.in. kandydował na prezydenta Peru w 1990 roku. Jego życie rodzinne było dość barwne właściwie od dnia narodzin, co miało niemałe znaczenie w twórczości. Jego ojciec, którego poznał dopiero w wieku 14 lat, wysłał go do szkoły wojskowej, która miała syna oduczyć głupot, takich jak literatura. Tymczasem stała się zaczynem jednej z najważniejszych książek pisarza – powieści "Miasto i psy".

POSŁUCHAJ ROZMOWY NA PODCASTY.POLSKIERADIO.PL >>>

- Trzeba powiedzieć, że przez pierwsze lata, a może nawet dekadę lub dwie, kiedy Vargas Llosa publikował swoje powieści, czytelnicy i krytycy nie zdawali sobie sprawy, w jak dużym stopniu są one autobiograficzne, bo one na to nie wyglądają. Llosa jest daleki od konfesyjnego nurtu autobiograficznego mówienia o sobie, tylko on rozlokowuje te swoje doświadczenia po różnych postaciach - wyjaśniał Tomasz Pindel, tłumacz i autor biografii pisarza.

Czytaj też:

Relacja z ojcem i literacki debiut

- Ta relacja z ojcem była skomplikowana i skazana na porażkę, bo ojciec zostawił matkę, jak ta była w ciąży - opowiadał gość Dwójki. - Kiedy mały Mario dorastał, wciskano mu historię, że jego ojciec zginął, bo w świetle ówczesnej moralności mieszczańskiej jakoś trzeba było zatuszować fakt, że porzucił kobietę, i to jeszcze w ciąży. Tylko że ojciec Vargasa Llosy objawił się, kiedy chłopak miał lat naście, zaś matka do niego potulnie wróciła - podkreślił tłumacz.

Debiutancka powieść "Miasto i psy" to historia oparta na doświadczeniu pobytu w szkole wojskowej. Historia fikcyjna, jak i jej bohaterowie, jednak całość zaczerpnięta z prawdziwych zdarzeń. - Tu dochodzimy do sedna twórczości, bo gdyby to była wspomnieniowa historia o szkole wojskowej, pewnie byśmy już o niej nie pamiętali. Tylko że Vargas Llosa, poprzez historię opowiedzianą na podstawie grupy kadetów, świetnie pokazuje nam relację w zamkniętej, kastowej, hierarchicznej społeczności. Pokazuje to, co dziś nazywamy toksyczną męskością - wyjaśnił Tomasz Pindel.

Ponadczasowa literatura Vargasa Llosy

Powieści Mario Vargasa Llosy, nawet te wczesne, dziś możemy odczytywać na nowo. Jak choćby debiutancki tom, który możemy potraktować jako analizę każdej struktury hierarchicznej, opresyjnej i pozbawionej mechanizmów demokratycznych. - Tę powieść da się znakomicie czytać jako metaforę każdej dyktatury. I to jest wielki temat Vargasa, do którego on wracał później na różne sposoby.

- To jest też definicja tego, dlaczego Vargas Llosa "wielkim pisarzem był" i na czym polegał boom latynoski. Bo choć były to dzieła bardzo zakorzenione w rzeczywistości, w konkrecie, czyta się je jako dużo szerszą obserwację, pewnego rodzaju metaforę, odnoszącą się do bardzo różnych zjawisk. Dlatego te bardzo peruwiańskie powieści są czytelne absolutnie pod każdą szerokością geograficzną - opowiadał Tomasz Pindel.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzenie: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Tomasz Pindel (tłumacz z języka hiszpańskiego i autor biografii Vargasa Llosy)

Data emisji: 22.04.2025

Godz. emisji: 19.10

pg/kor/pg

Czytaj także

Ostatnia powieść noblisty. Mario Vargas Llosa postawił kropkę nad "i"?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2024 11:40
Rzecz o pasji, namiętnościach i pogoni za marzeniami, a wszystko to w otoczeniu kreolskiej muzyki, która tętni przez całą powieść. "To dla Pani ta cisza" jest według zapowiedzi ostatnią powieścią autorstwa Mario Vargasa Llosy. Czy noblista postawił tym samym kropkę nad "i" w swojej twórczości?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mario Vargas Llosa na ekranie. Filmy na podstawie dzieł peruwiańskiego noblisty

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2025 11:50
Jak na pisarza noblistę, a na dodatek skandalistę, filmografia Llosy przedstawia się nader skromnie: niewiele ponad 10 pozycji, w większości zresztą na lokalnym rynku południowoamerykańskim.
rozwiń zwiń