Logo Polskiego Radia
Trójka
Ewa Dryhusz 10.04.2012

Czeka nas powrót do Europy wielowalutowej?

Dawniej walutowa Europa była rajem dla numizmatyków, bankowcom przysparzała problemów, bo wszystko na wszystko trzeba było przeliczać. W pewnym momencie znaleziono na to sposób - unię walutową.
Czeka nas powrót do Europy wielowalutowej?sxc.hu

Unia walutowa to forma integracji gospodarczej państw polegająca na pełnej liberalizacji przepływu kapitału między tworzącymi ją krajami, integracji usług bankowych i finansowych, zamrożeniu kursów walut tworzących ja państw i wprowadzeniu wspólnej waluty. Obecnie jedynym przykładem unii walutowej jest unia walutowa i gospodarcza w ramach Unii Europejskiej.
Ustanawiając Unię i wprowadzając euro byliśmy przekonani o wielkim sukcesem, teraz coraz częściej myślimy o tym, by wrócić do rzeczywistości wielowalutowej. Ernest Zozuń w rozmowie z Patrykiem Toporowskim, ekspertem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych zastanawiali się czy to w ogóle jest możliwe. - W traktacie z Lizbony jest artykuł mówiący o tym, że państwo może wyjść z UE, nie ma przepisu, który by mówił o tym, że państwo może wyjść ze strefy euro - podkreśla ekspert PISM.
Zdaniem gościa Trójki w takim przypadku możliwe są dwa rozwiązania: pierwsze - jeśli wychodzimy z UE, zakładamy, że automatycznie zrywamy z całością stanu prawnego zapisanego przez UE. - Drugim alternatywnym rozwiązaniem jest to, że nikt nie przewidywał, by dobrowolnie wychodzić z kolejnego stopnia integracji, jakim jest unia walutowa - tłumaczy Patryk Toporowski.
Co powstrzymuje Unię przed wyrzucaniem państw ze strefy euro oraz dlaczego konkurs na najlepszą koncepcję wyprowadzenia Europy z kryzysu jeszcze nie posiada zwycięzcy, posłuchaj całej audycji "Euranet – Europa od kuchni, 10 kwietnia 2012”.
Audycji "EURANET - Europa od kuchni" można słuchać w każdy wtorek o godz. 17.20.
(ed)