Marcin Nowak 22.10.2011

Śląsk Wrocław godnie pożegnał się z Oporowską

Śląsk Wrocław wygrał z Podbeskidziem Bielsko-Biała 1:0 w meczu 11. kolejki piłkarskiej T-Mobile Ekstraklasy. Zwycięskiego gola zdobył Piotr Celeban.
Śląsk Wrocław godnie pożegnał się z Oporowskąfot. Śląsk Wrocław/Krystyna Pączkowska
  • Najważniejsze było zwycięstwo przyznał zdobywca jedynej bramki w tym spotkaniu Piotr Celeban
  • Niewykorzystanych sytuacji żałował zawodnik Podbeskidzia Sylwester Patejuk

Dla wrocławian sobotni mecz był ostatnim spotkaniem rozegranym na stadionie przy ul. Oporowskiej. Od przyszłej kolejki swoich rywali będzie bowiem podejmował na nowym obiekcie, który został wybudowany na Euro 2012. Do meczu z Podbeskidziem wicemistrzowie Polski przystąpili bez kontuzjowanego Dariusza Sztylki, ale za to do składu po półrocznej przerwie wrócił Przemysław Kaźmierczak, który jednak mecz rozpoczął na ławce rezerwowych. Goście przyjechali do Wrocławia w niemal najsilniejszym składzie.

Przez pierwszy kwadrans na boisku niewiele się działo, a gra toczyła się głównie w środku pola. Obie drużyny próbowały atakować, ale akcje najczęściej kończyły się niecelnymi strzałami lub stratą piłki. Bramkarze najwięcej pracy mieli przy stałych fragmentach gry.

W miarę upływu czasu gospodarze zaczęli jednak atakować coraz śmielej i na efekty nie trzeba było długo czekać. W 22. minucie Łukasz Madej podał w pole karne do Cristiana Omara Diaza, który mimo ostrego konta zdecydował się na strzał, a piłkę do bramki skierował stojący na piątym metrze Piotr Celeban. W końcówce inicjatywa należała do gości, a na bramkę Mariana Kelemena groźnie uderzali m.in. Lirian Cohen i Robert Demjan.

Po zmianie stron spotkanie się wyrównało. W 57. minucie po strzale głową bliski wyrównania był Juraj Dancik, ale dobrze ustawionemu Kelemenowi udało się instynktownie wybić piłkę. Chwilę później przed szansą na podwyższenie wyniku stanął z kolei Łukasz Madej, ale wyciągnięty jak struna Richard Zajac zdołał po jego uderzeniu wybić piłkę na rzut różny.

W ostatnich minutach tempo meczu spadło. Podbeskidzie nie miało pomysłu na rozgrywanie akcji, a cofnięci na własną połowę gospodarze koncentrowali się głównie na kontratakach. Po jednym z nich już w doliczonym czasie gry dobrej okazji nie wykorzystał Rok Elsner. Trzy minuty później sędzia zakończył spotkanie i wrocławianie zwycięstwem nad Podbeskidziem pożegnali swój stary stadion.

Po meczu powiedzieli:

Trener Podbeskidzia Bielsko-Biała Robert Kasperczyk: Po raz kolejny zespół z ekstraklasy pokazuje nam, że jeden moment dekoncentracji powoduje stratę gola. Potrafimy stworzyć sobie kilka sytuacji, ale ze skutecznością jest już gorzej. Paradoksalnie od momentu straty bramki zaczęliśmy grać lepiej i uspokoiliśmy grę. Bardzo szkoda tych niewykorzystanych okazji m.in. Liliana Cohena i Juraja Dancika. Porażka boli tym bardziej, że po jednym błędzie przegraliśmy 0:1. Postawę zawodników, zwłaszcza w drugiej połowie oceniam pozytywnie.

Trener Śląska Wrocław Orest Lenczyk: Dwumecz z Podbeskidziem, z którym walczyliśmy w Pucharze Polski (Śląsk wygrał 1:0) i w lidze udało nam się wygrać. Nie wiem gdzie było trudniej, ale dziękuję piłkarzom, że powalczyli i zdobyli dzisiaj trzy punkty, a Podbeskidziu chciałem podziękować za postawę. Graliśmy spokojnie, zdobyliśmy bramkę, ale stwarzając kolejne sytuacje nie udawało się strzelić kolejnych goli. Dawaliśmy tym samym szansę rywalom na doprowadzenie do remisu i trwało to niemal do końca meczu. Nie było łatwo, nogi i nerwy odgrywały ogromną rolę i uważam, że było wiele fajnych momentów. Cieszę się także, że w końcówce wystąpił Kaźmierczak. Sądzę, że piłkarze godnie pożegnali ten stadion, choć po przeprowadzce zostanie pewnie jakaś nostalgia i smutek dla tych, którzy tu mieszkają.

Śląsk Wrocław - Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:0 (1:0)

Bramki: 1:0 Piotr Celeban (22).

Żółta kartka - Śląsk Wrocław: Rok Elsner. Podbeskidzie Bielsko-Biała: Krzysztof Król, Bartłomiej Konieczny.

Sędzia: Dawid Piasecki (Słupsk). Widzów 7 000.

Śląsk Wrocław: Marian Kelemen - Tadeusz Socha, Piotr Celeban, Jarosław Fojut, Mariusz Pawelec - Waldemar Sobota (78. Przemysław Kaźmierczak), Sebastian Dudek, Sebastian Mila, Rok Elsner, Łukasz Madej (90. Piotr Ćwielong) - Cristian Omar Diaz (61. Johan Voskamp).

Podbeskidzie Bielsko-Biała: Richard Zajac - Juraj Dancik, Bartłomiej Konieczny, Krzysztof Król (59. Sebastian Ziajka), Tomasz Górkiewicz - Dariusz Łatka, Liran Cohen, Piotr Koman (67. Adam Cieśliński), Marek Sokołowski, Sylwester Patejuk (79. Adrian Sikora) - Robert Demjan.