Marcin Nowak 06.11.2011

Cracovia wygrała derby Krakowa

Cracovia Kraków wygrała z Wisłą Kraków 1:0 w meczu 13. kolejki T-Mobile Ekstraklasy. Gola strzelił Koen van der Biezen w 37. minucie.
Gracze Cracovii fetują strzelenie gola Wiśle w derbowym meczu T-Mobile EkstraklasyGracze Cracovii fetują strzelenie gola Wiśle w derbowym meczu T-Mobile Ekstraklasyfot. PAP/Jacek Bednarczyk
  • Trener Cracovii Dariusz Pasieka nie ukrywał dumy z postawy swoich podopiecznych
  • Łukasz Garguła z Wisły tłumaczył przyczyny porażki z Cracovią

Trzynasta kolejka spotkań okazała się szczęśliwa dla piłkarzy Cracovii, którzy nie tylko wygrali 184. derby Krakowa, ale odnieśli pierwsze zwycięstwo w tym sezonie na własnym stadionie.

Przedłuża się za to kryzys Wisły, która przegrała kolejny mecz przez nieuwagę defensywy przy stałym fragmencie gry. "Biała Gwiazda" straciła w ten sam sposób trzy punkty w pojedynku z Podbeskidziem Bielsko-Biała oraz trzy gole w Lidze Europejskiej w Lodynie. W czwartej minucie pierwszą okazję do objęcia prowadzenia miała Cracovia. Saidi Ntibazonkiza - w wyniku błędu defensywy rywali - miał przed sobą tylko Pareikę, ale naciskany przez dwóch obrońców strzelił zbyt lekko.

W 37. minucie Marko Jovanovic sfaulował Ntibazonkizę. Po wrzutce poszkodowanego z rzutu wolnego Koen van der Biezen uprzedził obrońców i głową skierował piłkę do siatki.

Po stracie gola inicjatywę przejęła Wisła. Bardzo bliska była wyrównana w 64. minucie, ale w ostatniej chwili Sławomir Szeliga w ostatniej chwili wybił piłkę prawie z linii bramkowej. Cztery minuty później znowu ładnym uderzeniem popisał się Wilk. W 69. minucie Cwetan Genkow chyba sam nie wiedział jak nie trafił z odległości sześciu metrów do bramki.

Mimo że sędzia doliczył aż sześć minut, Cracovia zdołała do końca utrzymać wynik 1:0.

Po meczu powiedzieli:
trener Wisły Robert Maaskant: Dobrze rozpoczęliśmy to spotkanie. Stworzyliśmy sobie kilka szans i gdybyśmy wtedy strzelili bramkę, dałoby nam to oddech w pozostałym fragmencie meczu. Znowu straciliśmy gola po rzucie wolnym. Zbyt łatwo rywale trafiają do naszej bramki w tej sposób i musimy to zmienić. Po przerwie za Łukasza Gargułę wszedł Cwetan Genkow co spowodowało poprawę naszej gry. Stworzyliśmy sobie okazje do strzelenia bramki - powinniśmy zdobyć przynajmniej dwa gole. To nieprawda jakoby w zespole jest zła atmosfera. Drużyna trzyma się razem.

trener Cracovii Dariusz Pasieka: Muszę podziękować całej drużynie za zaangażowanie, za pracę którą wykonała. Upiekliśmy dziś dwie pieczenie na jednym ogniu. Wygraliśmy derby i zdobyliśmy ważne trzy punkty. Sytuacja w tabeli wygląda już trochę lepiej. Po raz pierwszy jako trener miałem możliwość wzięcia udziału w krakowskich derbach. Nie myślałem, że atmosfera będzie tak fantastyczna. Chyba to prawda, że są one najważniejsze w Polsce. Muszę podziękować kibicom, którzy dziś w pozytywny sposób przeszli samych siebie. Byli oni naszym dwunastym zawodnikiem.

Cracovia Kraków - Wisła Kraków 1:0 (1:0)

Bramki: 1:0 Koen van der Biezen (37-głową).

Żółta kartka - Cracovia Kraków: Sławomir Szeliga, Koen van der Biezen, Krzysztof Nykiel. Wisła Kraków: Cezary Wilk, Osman Chavez, Junior Diaz, Ivica Iliev, Marko Jovanovic, Kew Jaliens.

Sędzia: Dawid Piasecki (Słupsk). Widzów 14 055.

Cracovia Kraków: Wojciech Kaczmarek - Krzysztof Nykiel, Łukasz Nawotczyński, Jan Hosek, Bojan Puzigaca - Alexandru Suvorov, Andraz Struna, Sławomir Szeliga, Arkadiusz Radomski (55. Vladimir Boljevic), Saidi Ntibazonkiza (82. Aleksejs Visnakovs) - Koen van der Biezen (73. Andrzej Niedzielan).

Wisła Kraków: Sergei Pareiko - Marko Jovanovic, Kew Jaliens, Osman Chavez (62. Dragan Paljic), Junior Diaz - Ivica Iliev, Cezary Wilk, Gervasio Nunez (77. Tomas Jirsak), Łukasz Garguła (46. Cwetan Genkow), Andraz Kirm - David Biton.

Wyniki meczów 13. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2011-11-04:
Polonia Warszawa - Lech Poznań 1:0 (0:0)
Podbeskidzie Bielsko-Biała - Górnik Zabrze 1:1 (0:0)

2011-11-05:
Lechia Gdańsk - Widzew Łódź 0:0
ŁKS Łódź - Ruch Chorzów 0:4 (0:1)
Korona Kielce - PGE GKS Bełchatów 2:2 (2:0)

2011-11-06:
KGHM Zagłębie Lubin - Śląsk Wrocław 1:5 (0:2)

Pozostałe mecze kolejki
2011-11-07:
Jagiellonia Białystok - Legia Warszawa (18.30)

16.Cracovia Kraków 13 2 3 8 7-16 9 -9

W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze