Marcin Nowak 14.09.2012

Sędzia podarował Pogoni zwycięstwo nad Wisłą

Pogoń Szczecin pokonała Wisłę Kraków 2:0 (1:0) w meczu 4. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy. Wynik spotkania wypaczył sędzia Adam Lyczmański z Bydgoszczy.
Fragment meczu Pogoń Szczecin - Wisła Kraków, który sędziował Adam LyczmańskiFragment meczu Pogoń Szczecin - Wisła Kraków, który sędziował Adam LyczmańskiPAP/Marcin Bielecki
  • Artur Dyczewski (PR) - relacja z meczu Pogoni Szczecin z Wisłą Kraków
  • Adam Frątczak, piłkarz "Portowców" podkreśla, że szczecinianie nie boją się grać z drużynami z polskiej czołówki
  • Frątczak uważa, że spotkanie z Wisłą było interesującym widowiskiem.
  • Strzelcem drugiego gola dla Pogoni był właśnie Robert Kolendowicz, który przyznał, że nie jest pewien, czy był faulowany w 41. minucie
  • Cezary Wilk, pomocnik Wisły Kraków podkreśla, że piłkarze Wisły nie rozpamiętują, czy sędzia popełnił błąd przyznając karnego dla Pogoni.

Pierwsza bramka padła w 41. minucie po rzucie karnym dla "Portowców" wykorzystanym przez Ediego Andradinę. Jak pokazały telewizyjne powtórki - "jedenastka" była jednak niesłusznie podyktowana.

Teatralnie w polu karnym Wisły Kraków "położył się" - Robert Kolendowicz (były zawodnik GKS-u Bełchatów z czasów afery korupcyjnej w tym klubie), a sędzia Adam Lyczmański, mimo iż widział całą akcję z bliska, wskazał na wapno.

Kolejna kontrowersja nastąpiła chwilę później - w 44. minucie spotkania. Tym razem miała ona miejsce w polu karnym Pogoni Szczecin. Podcinany przez obrońców gospodarzy był napastnik "Białej Gwiazdy" - Cwetan Genkow, ale arbiter zamiast odgwizdać rzut karny... ukarał Bułgara żółtą kartką za symulowanie.

Postawa sędziego nie zmieniła się po pierwszej połowie. Już w 59. minucie pojedynku wspomniany bohater kontrowersyjnej sytuacji z pierwszej połowy - Robert Kolendowicz podwyższył wynik na 2:0 dla Pogoni. Gol nie powinien zostać uznany, gdyż pomocnik "Portowców" zdobył go ze spalonego.

Po meczu trener Pogoni Szczecin Artur Skowronek przyznał, że bramki dla jego drużyny padły po błędach sędziego. Wcześniej nie potrafił tego przyznać sam Robert Kolendowicz. Blisko 32-letni zawodnik w przerwie powiedział, że "prawdopodobnie" był faulowany w polu karnym gości.

Mimo kontrowersji - zawodnikiem meczu wybrano wspomnianego - Roberta Kolendowicza.

Po meczu powiedzieli:
Michał Probierz (trener Wisły): Zaczęliśmy ten mecz bardzo dobrze i nigdy by nam nie przyszło do głowy, że na przerwę będziemy schodzili przegrywając 0:1. Ta bramka trochę ustawiła drugą połowę. Straciliśmy kolejnego gola i mimo, że do końca staraliśmy się strzelić chociażby jednego gola - nie udało się. Nie ma znaczenia dla mnie teraz to, że bramki padły po błędach sędziego. Po takiej porażce musimy pokazać, że jesteśmy razem.
Artur Skowronek (trener Pogoni): Wisła zagrała dziś dobre spotkanie. My mieliśmy niezły początek, ale potem daliśmy się zepchnąć do defensywy. Nasza gra jeden na jednego i krótki dystans do rywali sprawiły, że przeciwnicy nie mogli stworzyć wielu sytuacji strzeleckich. Obiektywnie muszę powiedzieć, że sędziowie popełnili błąd dyktując rzut karny dla nas, ale też nie mogę powiedzieć, że nie cieszę się z tego, iż tę sytuację wykorzystaliśmy.

Pogoń Szczecin - Wisła Kraków 2:0 (1:0)
Bramki: 1:0 Edi Andradina (41-karny), 2:0 Robert Kolendowicz (59).
Żółta kartka - Pogoń Szczecin: Robert Kolendowicz, Maciej Dąbrowski. Wisła Kraków: Cwetan Genkow, Łukasz Burliga.
Sędzia: Adam Lyczmański (Bydgoszcz). Widzów 10 000.
Pogoń Szczecin: Radosław Janukiewicz - Peter Hricko, Hernani , Maciej Dąbrowski, Przemysław Pietruszka (83. Mateusz Szałek) - Adam Frączczak (83. Radosław Wiśniewski), Takafumi Akahoshi, Maksymilian Rogalski, Robert Kolendowicz - Edi Andradina, Donald Djousse (68. Mouhamadou Traore).
Wisła Kraków: Sergei Pareiko - Jan Frederiksen, Gordan Bunoza, Kew Jaliens, Łukasz Burliga (71. Marko Jovanovic) - Maor Melikson, Cezary Wilk, Michał Chrapek (65. Rafał Boguski), Łukasz Garguła (76. Michał Szewczyk) - Cwetan Genkow, Ivica Iliev.