Logo Polskiego Radia
Trójka
Gabriela Skonieczna 05.02.2019

Jak ułatwić obcowanie ze sztuką osobom niepełnosprawnym?

W audycji rozmawialiśmy o projekcie "iSztuka – Edukacja Kulturalna dla Wszystkich". 

iSztuka.edu.pl to cyfrowa platforma, umożliwiająca odbiór sztuk wizualnych m.in. osobom niewidomym i niedowidzącym. Powstała w 2015 roku z inicjatywy białostockiej Fundacji Audiodeskrypcja. Projekt realizowany jest we współpracy z Fundacją Promocji Sztuki "Niezła Sztuka" oraz Spółdzielnią Socjalną Akces Lab. Platforma jest systematycznie rozbudowywana, obecnie kończy się realizacja czwartego etapu. 

Oprócz fotografii i kontekstu historycznego, użytkownicy platformy mają do dyspozycji audiodeskrypcję, czyli słowne opisy warstwy wizualnej obrazu, rzeźby czy architektury. Mogą je przeczytać lub odsłuchać. Podczas trzech pierwszych etapów realizacji projektu na portalu iSztuka.edu.pl udostępnione zostały 184 dzieła – od prehistorii do klasycyzmu-romantyzmu. Najnowsze dzieła pochodzą z II połowy XIX wieku i reprezentują takie nurty w sztuce i szkoły, jak akademizm, realizm, barbizończycy, prerafaelici, symbolizm, impresjonizm i neoimpresjonizm, postimpresjonizm, secesja. Wśród opisanych dzieł są m.in. "Słoneczniki" Vincenta van Gogha, "Danaida" Augusta Rodina czy Pałac Kryształowy w Londynie. 

O projekcie rozmawialiśmy z naszymi gośćmi: Barbarą Szymańską – wiceprezes zarządu Fundacji Audiodeskrypcja i Bartłomiejem Olszewskim – aktorem, pracującym przy audiodeskrypcji w portalu iSztuka. 

W cyklu "Na wyciągnięcie ręki" zajrzeliśmy do Fundacji TUS, która niedawno świętowała dwadzieścia pięć i pół roku swojego istnienia. Zasłynęła uruchomieniem pierwszego w Polsce specjalistycznego transportu dla osób z niepełnosprawnościami i od lat zajmuje się szeroko rozumianą dostępnością.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Data emisji: 4.02.2019
Godzina emisji: 23.07

kw/mk