Logo Polskiego Radia
PolskieRadio24.pl
Kinga Poniewozik 24.11.2020

Cezary Borowy: więzienie w Indiach jest mocnym przeżyciem

- Miałem w sobie potrzebę na swoisty coming out, powiedzenie prawdy o własnym życiu - stwierdził na antenie Polskiego Radia 24, Cezary Borowy, pisarz i autor książki "Spowiedź Hana Solo. Byłem przemytnikiem w Indiach".
Posłuchaj
  • Cezary Borowy o swojej przygodzie w Indiach [23.11.20] ("Rozpruwacz kulturalny")
Czytaj także

"Spowiedź Hana Solo. Byłem przemytnikiem w Indiach" to retrospekcja Cezarego Borowego o pobycie w Indiach. Autor publikacji w rozmowie z Jakubem Morozem opowiedział m.in. o motywach powstania książki.


Nehru_663.jpg
Jawaharlal Nehru – mędrzec z Kaszmiru

- Jestem pierwszą osobą, która nazwała pewne rzeczy po imieniu, ponieważ w latach 80. Polacy dosyć masowo handlowali. Handlowali na trasach zagranicznych. Myślę, że w każdej rodzinie, gdyby poszukać, znalazłby się wujek albo ciocia, którzy jeździli do Budapesztu, Stambułu czy NRD, przywozili jakieś rzeczy, tam coś sprzedawali - powiedział gość "Rozpruwacza kulturalnego".

Dlaczego Indie?

W 1987 roku Cezary Borowy otrzymał gazetę "Polityka", w której przeczytał artykuł o polskich grupach przemytników w Indiach. Postanowił ich odnaleźć i do nich dołączyć. - Byłem w Azji w latach 80. trzy lata. Zajmowałem się tam handlem pomiędzy Singapurem a Indiami. - Nikt o tej mojej aktywności nie wiedział. To był najciekawszy okres w moim życiu, który ukształtował mnie jako człowieka, jako mężczyznę - powiedział gość audycji.

Nie zapomnieć

Jak powiedział Cezary Borowy, książka powstała, by utrwalić w pamięci tamten czas, tamtą społeczność. - Działaliśmy tam w zorganizowanych grupach, tego wymagał ten biznes, by całość była opłacalna. W związku z tym stworzyliśmy taką społeczność młodych ludzi, studentów, lekarzy dziennikarzy, prawników, różnych specjalistów z wyższym wykształceniem. To była bardzo fajna społeczność, o której nikt nie miał pojęcia.


1200_książka_shutterstock.jpg
"Chantal Delsol pyta o prawdę". Socjolog o książce "Czas wyrzeczenia"

- My w sumie też uważaliśmy, że po prostu handlujemy pomiędzy Singapurem a Indiami. Pisząc tę książkę, postanowiłem nazwać rzeczy po imieniu, bo to był handel bez płacenia podatków i cła, czyli po prostu przemyt - dodał Cezary Borowy.


Posłuchaj
22:33 PR24_MPLS 2020_11_23-23-35-44.mp3 Cezary Borowy o indyjskiej przygodzie życia [23.11.20] ("Rozpruwacz kulturalny")

 

Więcej w nagraniu rozmowy.

***

Audycja"Rozpruwacz kulturalny"

Prowadziła: Jakub Moroz

Gość: Cezary Borowy, pisarz

Data emisji: 23.11.2020

Godz. emisji: 23.34

kmp