Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 24.02.2017

Prasa regionalna. Na czym polega grzech pierworodny?

Rozwój prasy lokalnej w Polsce nastąpił w latach 90. Wówczas zlikwidowano cenzurę oraz monopol państwowy - RSW "Prasa-Książka-Ruch". Jakie zmiany zaszły na polskim rynku czasopism? O tym w audycji Nos Kleopatry mówili Piotr Legutko, dyrektor TVP Historia, były red. nacz. "Dziennika Polskiego" i Maciej Wośko, red. nacz. "Gazety Bankowej", były red. nacz. "Dziennika Bałtyckiego".
Posłuchaj
  • 24.02.17 Nos Kleopatry: Historia polskiej prasy regionalnej. Goście: Piotr Legutko i Maciej Wośko
Czytaj także

Jak mówił Piotr Legutko, grzech pierworodny na rynku prasy regionalnej popełniono w momencie likwidacji Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej "Prasa-Książka-Ruch" i prywatyzacji majątku.

– Pojawiły się wówczas dwa pytania: czy akurat ci dziennikarze, którzy wtedy pracowali w mediach tego koncernu, powinni byli dostać na własność media oraz czy ktokolwiek wtedy zdawał sobie sprawę z tego, że jest to zgoda na tzw. prywatyzację z drugiej ręki. Odrobina wyobraźni pomogłaby ocenić, że po oddaniu gazet regionalnych spółdzielniom dziennikarskim, państwo straci jakąkolwiek kontrolę nad nimi, a do gry wejdą duże koncerny medialne – powiedział gość Polskiego Radia 24.

– Pod hasłem nieregulowania rynku, jego podział w drugim ruchu między paru dużych graczy był bez wyobraźni – zgodził się Maciej Wośko. – Jeśli funkcją mediów regionalnych jest zachowanie pluralizmu, to wejście na zupełnie wolny rynek może doprowadzić do sytuacji, w której dzisiaj się znaleźliśmy, a mianowicie, że jest jeden duży koncern prasowy, który ma ponad 80 proc. tytułów w Polsce – mówił. 

Obecnie prasa lokalna odnotowuje spadek czytelnictwa.  – Od momentu kiedy Passauer Neue Presse przejął niemal wszystkie dzienniki, mamy do czynienia z fazą epigońską. Trzeba to bardzo pilnie ratować. Należy to wyprostować na poziomie urzędów – zanim umrą wszystkie dzienniki regionalne – apelował Piotr Legutko.

– Potrzebna jest dekoncentracja i udział państwa we wsparciu lokalnych wydawców. Należy znaleźć sposób na to, by powstawały nowe tytuły bądź tym, które już istnieją, pomóc podjąć walkę rynkową o czytelnika – dodał Maciej Wośko

Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu audycji.

Program prowadził Wiktor Świetlik.

Polskie Radio 24/dds

____________________

 Data emisji: 24.02.2017

Godzina emisji: 22:11