Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 17.08.2019

Między kropkami. Książka "Narutowicz Niewiadomski Biografie równoległe"

Strzały oddane przez szaleńca nie tylko zakończyły życie pierwszego prezydenta II RP, ale też stworzyły ranę na tkance społeczeństwa, która wyznaczyła podziały między Polakami w dwudziestoleciu międzywojennym. Maciej J. Nowak w książce "Narutowicz Niewiadomski Biografie równoległe" udowadnia, jak bardzo historia polityczna wpływa na losy i decyzje jednostek.
Posłuchaj
  • 17.08.19 "Między kropkami". Maciej J. Nowak, autor książki "Narutowicz Niewiadomski Biografie równoległe".
Czytaj także

Po wyborze Gabriela Narutowicz na prezydenta RP przez kraj przechodziły fale gwałtownych protestów i zamieszek, inicjowanych głównie przez studentów oraz przedstawicieli klasy średniej i robotniczej. Finał manifestacji był tragiczny: nowo wybrany prezydent został zastrzelony w gmachu warszawskiej Zachęty . Zamachowcem okazał się malarz i wykładowca historii sztuki, Eligiusz Niewiadomski, który natychmiast zażądał dla siebie kary śmierci.

Czytaj więcej
Narutowicz_Piłsudski_663_36.jpg
Zamach na Gabriela Narutowicza – grzech pierworodny II Rzeczpospolitej

- Narutowicza i Niewiadomskiego łączyła analogiczna młodość. Urodzili się w latach 60. XIX wieku i obaj doświadczyli traumy po powstaniu styczniowym. Mieli też podobnych ojców z zacięciem społecznikowskim - powiedział Maciej J. Nowak.

"Jego życie za moje"

W trakcie jednodniowego procesu Eligiusz Niewiadomski nie wyraził skruchy. Sąd nad nim odbył się 30 grudnia 1922 roku. W czasie rozprawy Niewiadomski stwierdził: "Narutowicz był symbolem hańby! Tę hańbę moje strzały starły z czoła żywej Polski. Nie żałuję niczego. Zrobiłem to, co było moim obowiązkiem. (...) Kiedym strzelał, miałem to przekonanie, że za jego życie daję moje. Wystawiłem weksel. Chcę ten weksel spłacić uczciwie. To jest moje ostatnie słowo".

- Na pogrzebie Gabriela Narutowicza niekoniecznie w oczach wszystkich zgromadzonych było widać smutek. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że po śmieci Niewiadomskiego wiele osób nadawało swoim synom imię Eligiusz - zaznaczył Maciej J. Nowak. Autor Książki zauważył również, że w pogrzebie Niewiadomskiego uczestniczyło około 10 tys. osób. - Mimo, że ta uroczystość była organizowana w prawie konspiracyjnych warunkach - dodał.

Czytaj więcej
Narutowicz_Piłsudski_663_36.jpg
Zamach na Gabriela Narutowicza

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Weronika Wakulska.

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

Data emisji: 17.08.2019

Godzina emisji: 19.10