Logo Polskiego Radia
Jedynka
Katarzyna Karaś 06.01.2018

Święto Trzech Króli, czyli uroczystość Objawienia Pańskiego

6 stycznia w Kościele katolickim przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono obchody Bożego Narodzenia.
Posłuchaj
  • Orszaki Trzech Króli w całej Polsce cz. I (Jedynka/Jedyne takie miejsce)
  • Orszaki Trzech Króli w całej Polsce cz. II (Jedynka/Jedyne takie miejsce)
Czytaj także

Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania w Judei króla Heroda do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy (trzej królowie), gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Odnaleźli Jezusa w stajence, oddali mu pokłon i złożyli dary: Kacper - kadzidło, symbol boskości, Melchior - złoto, symbol władzy królewskiej, a Baltazar - mirrę, zapowiedź męczeńskiej śmierci.

O historii, źródłach, tradycjach i znaczeniu święta Trzech Króli opowiedział ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, teolog, biblista, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Co oznaczają litery, które piszemy kredą nad drzwiami i jak ten zapis powinien wyglądać?

- W  agendzie liturgicznej diecezji opolskiej wspominany jest znak C + M + B. To nie jest plus, ale krzyżyk, który jest symbolem Bożego błogosławieństwa. W innych diecezjach pisze się JMJ, czyli Jezus Maryja Józef, CMB albo KMB. Jednak najczęściej pytamy CMB czy KMB? Pierwszy zestaw liter oznacza "Christus Mansionem Benedicat", czyli "niech Chrystus błogosławi ten dom",  a drugi - imiona króli: Kacper, Melchior, Baltazar. Oba zapisy są dobre - poinformował ks. dr Paweł Rytel-Andrianik.

Tradycyjnym elementem obchodów uroczystości Objawienia Pańskiego są przejścia orszaków. Agnieszka Ciecierska wybrała się na jedną z prób poprzedzających orszak Trzech Króli w Warszawie. 

- Co roku na parę dni przed orszakiem sprawdzamy, jak wyglądamy i czy jesteśmy przygotowani. Ćwiczymy też pokłon - najważniejszy moment, żeby potem pewniej zagrać. Orszak składa się z wielu scen. Święta Rodzina wyrusza z placu Zamkowego i zmierza do szopki, która zlokalizowana jest na placu Piłsudskiego. Z placu Zamkowego ruszają też królowie. Po drodze wszyscy spotykają przeszkody, takie jak dwór Heroda i gospoda, w której nie przyjęto Maryi i Józefa. Potem jest walka aniołów z diabłami - powiedziała Anna Murawska, autorka scenariusza i reżyser tegorocznego orszaku Trzech Króli w Warszawie.

Wyjątkowo hucznie święto Trzech Króli obchodzą Hiszpanie. To właśnie królowie przynoszą prezenty hiszpańskim dzieciom. W tym kraju nie ma zwyczaju ubierania choinek. Gdzie w takim razie dzieci szukają prezentów?

- W Polsce trzej królowie przygotowują się do orszaków, a w Hiszpanii odpoczywają po bardzo trudnej nocy, podczas której dostarczali dzieciom prezenty. A zostawiają je najczęściej na parapetach. Zwykle tydzień lub dwa tygodnie wcześniej dzieci, na tych samych parapetach, zostawiają herbatniki, wodę, a rodzice dyskretnie dostawiają lampkę koniaku. Często zdarza się też tak, że trzej królowie zostawiają instrukcje, gdzie te prezenty są schowane. Przypuszczam, że jest to jedyne dzień, kiedy dzieci radośnie budzą się i to o 4-5 rano. Hiszpanie wariują z prezentami. Często rodzice kupują ich tak dużo, że dziecku nie chce się nawet wszystkich rozpakować - powiedziała Ewa Wysocka.     

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiliśmy też o tegorocznych orszakach Trzech Króli w kilku miastach Polski, m.in. Krakowie i Olsztynie. 

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: ks. dr Paweł Rytel-Andrianik (teolog, biblista, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski), Ewa Wysocka (korespondentka Polskiego Radia w Hiszpanii), Dorota Marzęda (Urząd Miejski w Skoczowie), Martyna Mastalerz (relacja z orszaku Trzech Króli w Krakowie), Marek Lewiński (relacja z orszaku Trzech Króli w Olsztynie), Adam Dąbrowski (korespondent Polskiego Radia w Londynie), Agnieszka Ciecierska, Dawid Grygorcewicz (reporterzy Polskiego Radia z orszaku Trzech Króli w Warszawie)

Data emisji: 6.01.2018

Godzina emisji: 10.10 - 12.00

abi/mg