Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Burzyńska 14.01.2017

Umowy o pracę. Koniec syndromu pierwszej dniówki

Kiedy muszą być podpisane umowy o pracę i co musi być w nich zapisane? Od 1 września ub.r weszły w życie zmiany w kodeksie pracy dotyczące tzw. syndromu pierwszej dniówki.
Posłuchaj
  • Jak pracownik może egzekwować prawa wynikające z umowy o pracę radzi mec. Maciej Andrzejewski (Patrz na prawo/Jedynka)
Czytaj także

Chodzi o sytuacje, w których pracodawca skorzystał z usług pracownika, ale nie podpisywał z nim umowy. Faktycznie zatem pracownik pracował "na czarno". Dopiero, gdy w firmie pojawiała się kontrola z inspekcji pracy, obie strony zgodnie twierdziły, że jest to pierwszy dzień pracy i jeszcze umowa nie została podpisana. Pracownik godził się na takie tłumaczenie, bo nie miał wyjścia. Do września 2016 r.  inspekcja pracy była bezradna. Teraz, jeśli inspektor spotka się z sytuacją, że ktoś zaczął pracę bez umowy, może na pracodawcę nałożyć karę do maksymalnej wysokości 30 tysięcy złotych.

Kto i w jaki sposób może pomóc pracownikowi, który mimo zmiany przepisów dotyczących tzw. syndromu pierwszej dniówki nie może się doprosić od pracodawcy popisania umowy - radził mec. Maciej Andrzejewski.

***

Tytuł audycji: "Patrz na prawo"

Prowadzi: Anna Grabowska

Gość: mec. Maciej Andrzejewski (kancelaria CMS)

Data emisji: 14.01.2017

Godzina emisji: 19.10

ab