Logo Polskiego Radia
Jedynka
Apolonia Cichocka 09.09.2017

O czym musi pamiętać osoba przechodząca na emeryturę?

1 października ma wejść w życie ustawa obniżająca próg wieku emerytalnego. Według nowych przepisów kobiety będą mogły przejść na emeryturę w wieku 60 lat, mężczyźni - 65 lat.
Posłuchaj
  • Komu przysługuje prawo do pobierania świadczeń emerytalnych (Patrz na prawo/Jedynka)
Czytaj także

Prawa do przejścia na emeryturę nabędziemy po ukończeniu odpowiednio 60. i 65. roku życia. Zakończenie ścieżki zawodowej wiąże się z przygotowaniem odpowiednich formularzy, na podstawie których osoba może wnioskować o świadczenie emerytalne.

Gość audycji mec. Artur Rycak wyjaśnia w jakiej sytuacji pracodawca może zwolnić pracownika, który kwalifikuje się do przejścia na emeryturę. - Wydajność pracownika może spadać z wiekiem. Niektóre zawody wymagają dużej sprawności psychofizycznej. W takim przypadku pracodawca musi wykazać, że wiek spowodował mniejszą wydajność pracy - tłumaczy ekspert.

Z punktu widzenia prawa ważny jest także staż odbytej pracy. Świadczenia emerytalne przyznawane są pracownikowi, który posiada udokumentowany staż pracy min. 20 lat dla kobiet oraz 25 lat dla mężczyzn. O tym co zalicza się do stażu pracy opowiadał Artur Rycak - Do tzw. "okresu składkowego" zaliczyć można wszystkie okresy, od których płacone były składki na ubezpieczenia, czyli umowa o pracę, własna działalność gospodarcza, czy urlop macierzyński. Wliczany w staż pracy "okres nieskładkowy" to m.in. urlop wychowawczy, udokumentowana opieka nad członkiem rodziny oraz okres nauki w szkole wyższej - wylicza gość.

Gdzie i w jakiej formie należy złożyć wniosek? W jakim przypadku ZUS może wystąpić o emeryturę z urzędu? Czy w trakcie pobierania świadczeń emeryt może podjąć dodatkową pracę zawodową? Tego dowiemy się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Patrz na prawo

Prowadzi: Anna Grabowska

Gość: mec. Artur Ryczak (kancelaria Raczkowski Paruch)

Data emisji: 9.09.2017

Godzina emisji: 15.30

ac/kd