Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Tomasz Barański 12.11.2019

"Kwadratura kultury". Bohdan Butenko i jego następcy

Gościem Moniki Małkowskiej w najnowszym odcinku "Kwadratura kultury" była Ewa Stiasny, graficzka, współzałożycielka wydawnictwa Dwie Siostry. W audycji rozmawiano m.in. o zmarłym ilustratorze książkowym Bohdanie Butence i znaczeniu ilustracji w książkach przeznaczonych dla najmłodszych czytelników.

Punktem wyjścia do rozmowy była śmierć grafika i ilustratora Bohdan Butenko. Ceniony przez dzieci i krytyków autor komiksów i książek, twórca scenografii do Kabaretu Starszych Panów, projektant lalek i dekoracji do teatrów lalkowych zmarł 14 października br. w wieku 88 lat.

Repertuar dokonań Bohdana Butenki był szeroki - od scenografii teatralnej i telewizyjnej (m.in. Kabaret Starszych Panów) do plakatów, jednak większość odbiorców, i to z kilku pokoleń, kojarzy go z ilustracjami do książek i pism dziecięcych. - Jego postaci rysowane mocną, uproszczoną kreską z pozoru wydawały się łatwe, rysowane spontanicznie, wręcz infantylne. Tylko… to było złudzenie, efekt wielu prób i przymiarek - stwierdziła Monika Małkowska.

Książki robione z "wewnętrznego dziecka"

W audycji postawiono tezę, że choć Bohdan Butenko nie nauczał na Akademii Sztuk Pięknych, doczekał się następców. Są artyści młodsi o pokolenia, którzy poszli w jego ślady, inspirując się stylistyką Butenki. Zostało przywołane małżeństwo Aleksandry i Daniela Mizielińskich. To duet grafików, autorów popularnych książek dla dzieci. Twórcy fontów, aplikacji i stron internetowych. Absolwenci Wydziału Grafiki ASP w Warszawie.

Mizielińscy wypracowali charakterystyczny styl: kolorowe, wystudiowanie naiwne, naśladujące dziecięcą kreskę rysunki, na których dziesiątki postaci i przedmiotów zaangażowanych jest w najróżniejsze narracje. Jak przyznają, tworzą to, z czego sami chcieliby korzystać. Ilustrują z użyciem setek barw, gdy potrzebują czcionki, po prostu ją projektują, kiedy chcą w coś zagrać, wymyślają grę. Ich produkty trafiają do wszystkich, zachwycają małych i dużych, fascynują, rozwijają i wywołują uśmiech na twarzy.

- Stylistyka Mizielińskich to jest to. Ich mapy zawojowały cały świat. Mizielińscy są gwiazdami. To nie jest artystyczna książka rysowana po to, żeby dostawać nagrody, żeby ich inni artyści podziwiali. Robią to z głębi siebie, z "wewnętrznego dziecka". Do końca nie wiem, na czym to polega - stwierdziła Ewa Stiasny. - To ponad 3 mln wydanych egzemplarz na świecie. Mają taką siłę jak Bohdan  Butenko. Butenko był całościowym artystą książki. Jak wziął temat, to realizował go od początku do końca. Przez liternictwo, projekty, wyklejki. Cała dynamika i konstrukcja książki należały do niego - dodała.

***

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji Kwadratura kultury była Monika Małkowska.

Polskie Radio 24/tb

______________________

Data emisji: 12.11.2019

Godzina emisji: 23.35