Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 02.09.2017

Reparacje? "Nawet Niemcy dostali odszkodowanie za wojnę"

Dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" napisał w piątek, że roszczenia ze strony rządu polskiego w sprawie reparacji byłyby nieuzasadnione. Rzecznik rządu Rafał Bochenek poinformował, że na razie nie ma oficjalnego stanowiska polskiego rządu w sprawie ewentualnych odszkodowań za II wojnę światową. O reparacjach wojennych mówili w audycji Podsumowanie Tygodnia Adam Ostolski (Krytyka Polityczna) i Edyta Hołdyńska (wPolityce.pl).
Warszawa w styczniu 1945 rokuWarszawa w styczniu 1945 rokuDomena publiczna

Twierdzenia "Frankfurter Allgemeine Zeitung" to wynik ekspertyzy zleconej przez wiceprzewodniczącego niemieckiego parlamentu Johannesa Singhammera, a wykonanej przez służby naukowe Bundestagu. Zdaniem Edyty Hołdyńskiej Niemcy zastanawiają się jak odeprzeć polskie żądania. – W Polsce obudziła się ogromna dyskusja, czy powinniśmy się po latach domagać reparacji. Badania zasadności wniosku o reparacje podjęło się Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jeśli rząd będzie chciał się domagać reparacji, to sprawdzenie takiej możliwości jest konieczne. Wielu publicystów twierdzi, że sprawa nie jest załatwiona i moglibyśmy w tej chwili żądać takich odszkodowań – powiedziała publicystka.

Według Adam Ostolskiego brak jest celu politycznego w kwestii domagania się reparacji. – Kiedy poprzednio PiS podnosiło ten temat, to wiązało się to z ewentualnością wyłączenia roszczeń Niemców do majątków pozostawionych na wschodzie. Trzeba pamiętać, że lista ruchów, które można wykonać po obu stronach jest bardzo długa. O ile 10 lat temu widziałem grę polityczną Lecha Kaczyńskiego w temacie reparacji, to dzisiaj jej nie widzę. Obecnie to temat skierowany na potrzeby polityki krajowej – mówił gość Polskiego Radia 24.

W opinii Hołdyńskiej w Polakach jest poczucie niesprawiedliwości z powodu nieotrzymania odszkodowań za II wojnę światową. – Nie zrzekliśmy się ziem na wschodzie, tylko nam je odebrano i dostaliśmy w zamian te na zachodzie. Kwestia reparacji jest niezałatwiona, nawet Niemcy dostali odszkodowanie za wojnę, to dlaczego my nie moglibyśmy się go domagać? Mamy poczucie niemocy i słabszego państwa. Trzeba z tym skończyć – stwierdziła komentatorka.

Jak podkreślał Ostolski, pole gry politycznej, które się otwiera w związku z tematem reparacji, jest niebezpieczne dla Polski. – Ten temat oznacza ewentualne roszczenia niemieckie za mienie pozostawione na obecnych terenach Polski, a także zwiększa ryzyko izolacji Polski na arenie międzynarodowej. Musimy prowadzić podmiotową politykę, krzyczenie i buczenie nią nie jest – wskazywał dziennikarz.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/IAR

______________________

Data emisji: 02.09.2017

Godzina emisji: 11:19