Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 18.12.2018

Marta Golbik: działania w sprawie SN przyniosły oczekiwany efekt

- Prezydent ma tendencję do podpisywania wszystkiego po ciemku, żeby nikt nie widział wstydliwych rzeczy - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Marta Golbik. Posłanka Platformy Obywatelskiej odniosła się do podpisanej przez Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.
Posłuchaj
  • 18.12.18 Rozmowa PR24. Marta Golbik (PO) o nowelizacji ustawy o SN
Czytaj także

Nowelizacja umożliwia sędziom SN i NSA - którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia - powrót do pełnienia urzędu. Prezydent krytycznie odniósł się jednak do zachowania grupy sędziów, którzy - po wydaniu przez Trybunał Sprawiedliwości październikowego postanowienia o środkach tymczasowych - powrócili do Sądu Najwyższego i, uznając, że stali się na powrót sędziami czynnymi, podjęli funkcje, które wcześniej pełnili jako czynni sędziowie oraz zaczęli wydawać wewnętrzne akty prawne i zarządzenia.

Czytaj więcej
Andrzej duda shutterstock 1200 2.jpg
Andrzej Duda: uznałem, że wykonanie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE jest potrzebne

- Ze wszystkich poczynań Andrzeja Dudy, przyznanie się do błędu postrzegam, jako jedne z lepszych. Jako Polka byłabym zadowolona, gdyby mój prezydent potrafi wyjść i przeprosić za podpisanie złej ustawy - powiedziała Marta Golbik. Posłanka dodała, że Platforma Obywatelska nie ma nic wspólnego z Fransem Timmermansem i nie wywierała na niego wpływu. - On jest komisarzem, podejmuje samodzielne decyzje i nie jest polskim przedstawicielem. Staje w obronie całego naszego kraju, a nie pojedynczych osób, ponieważ jego zadaniem jest pilnowanie ładu na terenie całej Unii Europejskiej - zauważyła polityk opozycji.

Marta Golbik oceniła, że "działania wiceszefa Komisji Europejskiej przyniosły pozytywny skutek". - Mówił, apelował, przyjeżdżał i ostatecznie udało się oczekiwany efekt uzyskać. Niestety nie w całości, ponieważ Krajowa Rada Sądownictwa pozostała w niezmienionej formie i jest upolityczniona, a Trybunał Konstytucyjny nie zmienił swojego składu - dodała.

Czytaj więcej
Pawel Mucha 1200.jpg
Minister Paweł Mucha: postanowienie TSUE nie jest wykonalne

Nowelizacja dotyczy przepisów ustawy o SN z grudnia 2017 r., która weszła w życie 3 kwietnia 2018 r. Zgodnie z nowelą, sędzia SN albo sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który przeszedł w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia na podstawie obecnych przepisów, z dniem wejścia w życie tej nowelizacji powraca do pełnienia urzędu na stanowisku zajmowanym 3 kwietnia 2018 r.  Sędziowie ci, mogą jednak pozostać w stanie spoczynku jeśli w terminie 7 dni od dnia wejścia w życie nowelizacji złożą oświadczenie, że mają taką wolę; oświadczenie ma być składane prezydentowi za pośrednictwem Krajowej Rady Sądownictwa. Nowela zakłada też, że jeśli na jej podstawie do pełnienia urzędu w Sądzie Najwyższym powrócił sędzia, który zajmował stanowisko I prezesa SN lub prezesa SN, kadencję uważa się za nieprzerwaną. Regulacje dotyczą I prezes SN Małgorzaty Gersdorf oraz dwóch prezesów Izb SN - Stanisława Zabłockiego i Józefa Iwulskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach

Polskie Radio 24

----------------------------------

Data emisji: 18.12.18 

Godzina emisji: 17.15