Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Patoła 29.11.2018

Marcin Makowski: po stronie władz UE nie ma woli kompromisu

- Każdy, kto śledzi polityczno-prawny konflikt między Polską a Komisją Europejską, ten wie, że KE (...) sprawę stawia jasno. Spór zakończy się wtedy, gdy właściwie wszystkie reformy wymiaru sprawiedliwości zostaną zresetowane albo zmieni się Komisja - ocenił w Polskim Radiu 24 Marcin Makowski z "Do Rzeczy" i "Wirtualnej Polski". 
Marcin MakowskiMarcin MakowskiPR24
Posłuchaj
  • 29.11.18 Marcin Makowski: po stronie władz UE nie ma woli kompromisu
Czytaj także

Mimo spełniających oczekiwania Brukseli zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym, KE nie wycofuje na razie skargi w tej sprawie z Trybunału Sprawiedliwości UE; nie rezygnuje również z procedury z art 7. - wynika ze słów komisarz ds. sprawiedliwości Viery Jourovej.

- Nie ma po stronie obecnego kierownictwa instytucji UE woli kompromisu. Oczywiście, z zadowoleniem przyjęto decyzję rządu i wycofanie się z najbardziej kontrowersyjnych zmian w Sądzie Najwyższym. Jednak tylko ktoś naiwny mógłby pomyśleć, że nie jest to strategi "palca i ręki". Na gruncie prawnym wiele argumentów Komisji Europejskiej i polskiej opozycji jest zasadnych. Sam nie byłem zwolennikiem skracania konstytucyjnie zapisanej kadencji prezes Sądu Najwyższego, ale nie można mówić, że dopiero "gdy będzie tak, jak było" będzie można mówić o zakończeniu sporu - komentował Marcin Makowski. - Pewna granica kompromisu musi zostać odnaleziona. Szkoda, że instytucje unijne, widząc gest ze strony Polski, nie potrafią wykonać podobnego - dodawał gość Polskiego Radia 24. 

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, która oznacza zastosowanie się przez polski rząd do wytycznych Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE), przeszła w zeszłym tygodniu przez Sejm oraz Senat i teraz czeka tylko na podpis prezydenta.

19 października TSUE, przychylając się do wniosku Komisji Europejskiej, wydał wstępne postanowienie o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych obejmujących: zawieszenie stosowania przepisów ustawy o SN dot. przechodzenia sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia w stan spoczynku; przywrócenie do orzekania sędziów, którzy w świetle nowych przepisów już zostali wysłani w stan spoczynku; powstrzymanie się od wszelkich działań zmierzających do powołania sędziów SN na stanowiska, których dotyczą kwestionowane przepisy. Niewypełnienie tego orzeczenia mogłoby się skończyć wysokimi karami finansowymi dla Polski.

Więcej komentarzy w całej audycji. 

Gospodarzem programu był Ryszard Gromadzki

Polskie Radio24/PAP/zz

------------------------------

Data emisji: 29.11.18 

Godzina emisji: 11.06