Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Piotr Krupiński 02.09.2019

Marek Budzisz: Rosjanie powtarzają tezy z propagandy czasów sowieckich

- Kiedy czyta się rosyjskie relacje o obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, panują tam dwa nurty interpretacji tego, co się wydarzyło: jeden dość spokojny, podkreślający że wojna zakończyła się dla Polski w 1989 r. i to ubodło Rosjan, a drugi histeryczny, który pokazuje stopień frustracji i bezsilność strony rosyjskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich. 
Posłuchaj
  • 02.09.2019 Marek Budzisz o reakcji Rosji na przemówienie prezydenta Dudy i współpracy gazowej Polski, USA i Ukrainy

- Pojawiły się nawet głosy, aby w rosyjskich podręcznikach uwzględnić to, że Polska zawarła z Hitlerem pakt o nieagresji, czyli jest współodpowiedzialna za II wojnę światową - przyznał Marek Budzisz. 

- Teza o pakcie Ribbentrop-Mołotow to powtarzanie propagandy z czasów sowieckich. W związku z ujawnieniem tajnego aneksu do tego paktu w Rosji toczy się dyskusja na ten temat. Powtarzanie narracji o tym, że Stalin grał na czas i chciał zyskać czas do przygotowania się do wojny. Jeżeli powtarza się te tezy, to powtarza się to co twierdzili propagandyści Stalina - uważa ekspert.

Gaz dla całej środkowej Europy

Gość Polskiego Radia 24 wypowiedział się także o wspólnym porozumieniu gazowym Polski, Ukrainy i USA. - Ta wizyta była bardzo mocno śledzona przez media ukraińskie. Być może są to zmiany o charakterze fundamentalnym. Ze strony ukraińskiej porozumienie podpisywał minister, który był nieobecny w Warszawie. Ta umowa mówi też, że Ukraina może liczyć na nawet 7,5 mld m3 gazu ze strony polskiej.

gaz ziemny1200.jpg
Polska będzie mogła dostarczyć Ukrainie 6 mld m3 gazu rocznie

- Ukraina ma magazyny umożliwiające gromadzenie gazu ziemnego. Będzie tam można magazynować gaz dla wszystkich państw w Europie Środkowej. Całe zapotrzebowanie Polski i Ukrainy można by tam magazynować. Gdyby udało się to zrealizować, można by mówić o fundamentalnej zmianie co do dywersyfikacji zasobów ziemnych dla całego regionu - dodał. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Rozmawiał Antoni Trzmiel

Polskie Radio 24/pkr

***

Data emisji: 02.09.2019

Godzina emisji: 14:35