Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Piotr Krupiński 27.09.2019

Festiwal NWW. Historia "chłopca z kanarkiem"

- Bomby padły na naszej ulicy i przy rynku. Po bombardowaniu wyskoczyłem na ulicę i zauważyłem leżącego tam kanarka. Chwyciłem go, a następnie pobiegłem zobaczyć co się dzieje z moim kolegą. Miałem wtedy 9 lat - powiedział Zygmunt Aksienow na Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci w Gdyni.
Posłuchaj
  • 27.09.2019 Antoni Opaliński rozmawia z Zygmuntem Aksienowem

Gość Polskiego Radia 24 jest bohaterem słynnej fotografii z września 1939 r. przedstawiającej chłopca z kanarkiem. Zdjęcie wykonał amerykański fotograf, Julien Bryan, który dokumentował to, co działo się w tamtym okresie w Polsce po napaści Niemiec.

- To działo się kilka dni po rozpoczęciu wojny. Julien Bryan był wszędzie i robił zdjęcia. Ja także znalazłem tam się z kanarkiem. Dowiedziałem się następnie, że mój kolega żyje, gdyż nie było go w domu w czasie bombardowania - opowiadał gość Polskiego Radia 24.

Jak wspominał, początek II wojny światowej przyniósł mnóstwo rozlewu krwi. - Gdy Polacy zastrzelili Niemca, Niemcy łapali z Polaków kogo się dało. 20-30 osób było rozstrzeliwanych pod murem, co zresztą widać dzisiaj po tabliczkach pamiątkowych - podkreślił.

Festiwal NNW gala otwarcia facebook-663.jpg
Rozpoczął się Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Gala otwarcia w Gdyni

Gość Polskiego Radia 24 opowiedział także jak dowiedział się o słynnej fotografii. - Julien Bryan odnalazł nas w 1958 r. przez "Express Wieczorny", kiedy byłem w Zabrzu. Okazało się, że pracownicy ambasady pomogli mu przewieźć nagrania z Polski. Pokazał on wartownikowi paszport niemiecki i został przepuszczony. Tak też dotarł do Szwecji, a następnie do Polski. Uratował on masę zdjęć - wyjawił Zygmunt Aksienow.

***

Na Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci z Zygmuntem Aksienowem rozmawiał Antoni Opaliński.

pkr