Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 28.09.2019

Andrzej Rafał Potocki: zarobki i liczba lekarzy pierwszym etapem reformy służby zdrowia

– Reformowanie służby zdrowia można porównać do oczyszczania stajni Augiasza – powiedział Andrzej Rafał Potocki z tygodnia "Sieci". W Polskim Radiu 24 komentarze publicystów po zdrowotnej konwencji PiS w Opolu. Do tematu odnieśli się również Sławomir Jastrzębowski, były redaktor "Super Expressu" oraz Przemysław Harczuk z portalu DoRzeczy.pl.
Posłuchaj
  • 28.09.19 Przemysław Harczuk: jestem bardzo ostrożny w ocenianiu programów ogłaszanych przed wyborami.
Czytaj także

- Wydatki 6 proc. PKB na ochronę zdrowia oznaczają, że w latach 2018–2024 wydamy prawie dwa razy więcej niż w okresie 2008-2014 - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Podczas konwencji PiS na temat zdrowia w Opolu ocenił, że decyzja o zwiększeniu nakładów była bardzo odważna.

Służba zdrowia naczyniem bez dna

konwencja_pis_opole1200.jpg
Jarosław Kaczyński: najważniejszy jest pacjent, nie pieniądze

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że zasadniczy zakres dotychczasowych działań i planów to dobro Polaków i dobro pacjenta. Zapewnił, że jeśli 13 października wyborcy zaufają PiS, nastąpi skokowa, jakościowa różnica w obszarze ochrony zdrowia.

– Służba zdrowia przypomina naczynie, które można porównać do durszlaka. Ile się do niego nie wleje, to i tak to wypłynie. Bezpłatna służba zdrowia, chociaż gwarantuje nam to konstytucja, jest już praktycznie mitem. Wystarczy spojrzeć chociażby na usługi stomatologiczne – zauważył Sławomir Jastrzębowski.

"Piątka dla zdrowia" sposobem na uleczenie służby zdrowia?

Wzrost nakładów na służbę zdrowia, Fundusz Modernizacji Szpitali, pakiet badań kontrolnych dla każdego Polaka, koordynowana opieka nad seniorami i osobami niesamodzielnymi w każdym powiecie oraz miliard na centrum onkologii. Podczas konwencji w Opolu zaprezentowano "piątkę dla zdrowia".

Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski zadeklarował, że rząd chce, by "dobry standard opieki zdrowotnej był nie tylko w dużych aglomeracjach, ale w każdym mieście". Dodał, że każdego roku rząd wydaje więcej na ochronę zdrowia.

– Służba zdrowia jaka jest, każdy widzi. Jej zreformowanie oznacza oczyszczanie stajni Augiasza. Zapewnienie, że partia rządząca chce reformy i poprawy sytuacji w służbie zdrowia jest piękne, ale jak będzie to wyglądało w rzeczywistości, to już inna sprawa. Jak można zmieniać sektor zdrowotny skoro nie ma wystarczających kadr żeby leczyć pacjentów. Kwestia rozwiązania problemu liczby lekarzy oraz ich zarobków powinna być pierwszym etapem na drodze do uzdrawiania służby zdrowia – zauważył Andrzej Rafał Potocki.

PAP Mateusz Morawiecki Opole 1200.jpg
Premier w Opolu: dokonamy skokowej różnicy w obszarze służby zdrowia

Nie ważne ile, ale ważne na co

Przemysław Harczuk w odniesieniu do "piątki dla zdrowia" przyznał, że nie lubi oceniać programów, które są ogłaszane tuż przed wyborami. Podkreślił również, że nie jest istotne ile pieniędzy przeznaczy się na reformę służby zdrowia, ale czy zostaną one odpowiednio wykorzystane.

– Problem służby zdrowia jest tak nabrzmiały i skomplikowany, że można by mu poświęcić wiele debat. To, że wzrosną wydatki nie jest najważniejsze, najistotniejsze jest to, jak te pieniądze zostaną wydane. Pytanie, czy pieniądze, które mają być przeznaczone na modernizację szpitali, rzeczywiście pójdą na zakup nowego sprzętu, czy jednak na biurokrację. Obecnie prawda jest taka, że człowiek jest w dużej mierze skazany na prywatną służbę zdrowia. Jest wiele osób, których na to nie stać i to jest dla nich wielką tragedią – wskazał dziennikarz.   

Rozmowę przeprowadził Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/db

---------------------------------------

Data emisji: 28.09.2019

Godzina emisji: 14:15