Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Kamil Starczyk 28.11.2019

Piotr Müller: zgodnie z Konstytucją RP premier nie może odwołać Mariana Banasia

- Przepisy prawa pozwalają odnosić się do postępowania w poszczególnych terminach osobie, która jest nim objęta. Prezes NIK korzystał z tych terminów w maksymalnym zakresie - powiedział Piotr Müller. - Niebawem będziemy w stanie ocenić to, czy wybór Mariana Banasia na prezesa NIK był błędem - dodał rzecznik rządu w Polskim Radiu 24.
Piotr MllerPiotr Müller PR24

Banaś 1200 pap.jpg
Sprawa Mariana Banasia. Premier zapoznał się z raportem CBA dotyczącym prezesa NIK

Premier Mateusz Morawiecki zapoznał się z raportem CBA dotyczącym prezesa NIK, Mariana Banasia. Piotr Müller poinformował na Twitterze, że zgodnie z przepisami prawa wnioski wynikające z raportu CBA będą przedmiotem dalszych analiz. W Polskim Radiu 24 rzecznik rządu przypomniał, że zgodnie z Konstytucją RP prezesa NIK powołuje Sejm na 6-letnią kadencję, bez możliwości odwołania go. - Są przewidziane ustawą okoliczności, które pozwoliłyby na odwołanie, ale mówimy tu o zaprzestaniu spełniania kryteriów w zakresie wyboru - tłumaczył.

[CZYTAJ TAKŻE] >>> Marcin Horała: sprawa Mariana Banasia powinna być do końca wyjaśniona

- Raport, z którym zapoznał się już premier Mateusz Morawiecki, uwzględnia kwestie, które badało Centralne Biuro Antykorupcyjne, jak i elementy, do których odnosił się sam prezes Najwyższej Izby Kontroli, Marian Banaś. Po przeczytaniu raportu premier poinformował mnie, że będzie on przedmiotem dalszych analiz, na podstawie przepisów prawa - wskazywał rzecznik rządu.

[CZYTAJ TAKŻE] >>> Marian Banaś o zarzutach wobec niego: kłamstwo, kłamstwo i jeszcze raz kłamstwo

prezydent dania 1200 pap.jpg
Prezydent: gdyby potwierdziły się zarzuty, M. Banaś nie powinien być szefem NIK

"Mamy najlepszy budżet od trzech dekad"

Piotr Müller zadeklarował na antenie Polskiego Radia 24, że rząd premiera Mateusza Morawieckiego jest zdeterminowany do tego, aby w przyszłym roku był zrównoważony budżet państwa. - Szukamy możliwości w budżecie państwa również po stronie wydatkowej. Uważamy, że to ważny cel. Mamy najlepszą sytuację budżetową od transformacji ustrojowej - wskazywał.

Rzecznik rządu odniósł się także do kontrowersji, jakie wśród niektórych mediów budzi pomysł upamiętnienia bohaterów Cudu nad Wisłą w 1920 roku łukiem triumfalnym. - Chcemy, żeby łuk triumfalny Bitwy Warszawskiej powstał w 2020 roku - zapewnił.

[DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ] >>> Kiedy i gdzie stanie łuk triumfalny?

- Kwestia upamiętnienia tego zwycięstwa jest bardzo ważna. Nieuczciwe jest stawianie alternatywy w debacie publicznej, że zamiast łuku lepiej jest budować np. szpitale - dodał gość PR24.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Polskie Radio 24 / kstar

* * *

Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Piotr Müller (rzecznik prasowy rządu)

Data emisji: 28.11.2019 / 15:33