Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Sabina Treffler 28.04.2020

Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Wróbel: zabraknie 80 tys. pracowników

- Widzimy duży solidaryzm ze służbą zdrowia, ale z drugiej strony jeśli jest piękna pogoda, to plaże się zapełniają, a do punktów gastronomicznych tworzą się duże kolejki - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Sławomir Wróbel, działacz polonijny z Londynu i prezes Great Poland.
Posłuchaj
  • Sławomir Wróbel o sytuacji związanej z epidemią koronawirusa w Wielkiej Brytanii (Temat Dnia/ Gość PR24)
Czytaj także

Brytyjski premier Boris Johnson po raz pierwszy od prawie miesiąca wystąpił publicznie po tym, jak dzisiaj wrócił do pracy po przezwyciężeniu koronawirusa. W oświadczeniu wygłoszonym sprzed siedziby na londyńskiej Downing Street powiedział, że Wielka Brytania "powoli zaczyna odwracać kartę w walce z COVID-19", ale jednocześnie ostrzegł, że na razie nie ma mowy o zniesieniu ograniczeń.

- Wydaje się po tym przemówieniu, że wrócił dawny Boris Johnson, ten którego znamy i z tymi wszystkimi pozytywnymi cechami - powiedział Sławomir Wróbel. Johnson podkreślił również, że walka z koronawirusem to największe wyzwanie od czasu II wojny światowej, przed którym stoi Wielka Brytania.

Funkcjonowanie gospodarki

funt 1.jpg
Wielka Brytania: państwo w całości zagwarantuje kredyty dla małych firm

Relacjonując wypowiedź brytyjskiego premiera prezes stowarzyszenia Great Poland podkreślił apel o pozostanie w reżimie społecznego dystansu i innych środków bezpieczeństwa. Dodał, ze z drugiej strony musi dojść do poluzowania zasad lockdownu ze względu na funkcjonowanie brytyjskiej gospodarki. Do zmiany zakresu obowiązujących zasad bezpieczeństwa może dojść pod koniec tygodnia.

Sławomir Wróbel dodał, że w związku z ograniczeniem przyjazdu pracowników sezonowych przyjeżdżających z Europy,  Związek Farmerów apeluje, by do pracy zgłaszali się Brytyjczycy. - Wkrótce będzie brakowało 80 tys. rąk do pracy - dodał.

Minuta ciszy

O godz. 11 czasu brytyjskiego organizowana jest minuta ciszy mająca upamiętnić ofiary COVID-19 spośród służby zdrowia.

- Widzimy duży solidaryzm ze służbą zdrowia, ale z drugiej strony jeśli jest piękna pogoda, to plaże się zapełniają, a do punktów gastronomicznych tworzą się duże kolejki - zauważył Wróbel.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] 20 tys. zgonów z powodu COVID-19 w Wielkiej Brytanii. Faktyczna liczba ofiar może być większa

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Sławomir Wróbel

Data emisji: 28.04.2020

Godzina emisji: 10.11

Polskie Radio 24/IAR/st