Polskie Radio
Section05
głosowanie korespondencyjne

Suski o wyborach kopertowych: sytuacja była wyjątkowa

- Z całą pewnością były to działania służące bezpieczeństwu i zdrowiu Polaków. Konstytucja nie przewidziała takiej sytuacji, dlatego trzeba było dokonać zmian w prawie - mówił Marek Suski (Prawo i Sprawiedliwość) o przygotowaniach do wyborów korespondencyjnych w 2020 r. podjętych przez rząd Mateusza Morawieckiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Marek Suski Paweł Pawłowski Prawo i Sprawiedliwość wybory w Polsce NSA

POLSKIE RADIO 24 Komisje śledcze. Joński: to, co mogliśmy zrobić, zrobiliśmy

- Wyborcy oczekują, że teraz zareagują prokuratura i sądy - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł KO i przewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych Dariusz Joński. - To, co mogliśmy zrobić, zrobiliśmy - przesłuchaliśmy świadków, przygotowujemy raport, który złożymy z wnioskami - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dariusz Joński polityka komisja śledcza wybory w Polsce

NA ŻYWO Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych [TRANSMISJA]

Rozpoczęło się kolejne posiedzenie sejmowej komisji śledczej do spraw wyborów korespondencyjnych. Zaplanowano przesłuchania byłego prezes Poczty Polskiej Przemysława Sypniewskiego oraz jego byłego zastępcy Grzegorza Kurdziela. Poczta Polska miała odpowiadać za dostarczenie pakietów wyborczych i ich odbiór podczas kopertowych wyborów prezydenckich w maju 2020 roku, które ostatecznie się nie odbyły.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka komisja śledcza Sejm Poczta Polska wybory prezydenckie 2020

Elżbieta Witek przed komisją: dyskutowaliśmy, że te wybory korespondencyjne są jedynym wyjściem

Przed komisją śledczą ds. wyborów korespondencyjnych w charakterze świadka zeznawała była marszałek Sejmu. Elżbieta Witek podkreślała, że nie uczestniczyła "w żadnych pracach związanych z organizacją wyborów korespondencyjnych poza legislacją". Wcześniej jako biegły przed komisją stanął były przewodniczący PKW. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Elżbieta Witek wybory w Polsce komisja śledcza Sejm polityka wybory prezydenckie Wojciech Hermeliński

PR24 Michał Wypij o wyborach kopertowych: nie zmieniłem poglądów, mówię to samo co wtedy

- W sprawie wyborów korespondencyjnych nie mówię niczego nowego. Jeśli ktoś śledził moje wypowiedzi, to ja byłem jednoznaczny już od kwietnia 2020 roku. Na początku [przesłuchania] komisji śledczej przytoczyłem mojego tweeta z 5 kwietnia. Tak jak wtedy, tak i teraz uważam, że każdy parlamentarzysta, który jest gotów zaryzykować zdrowiem choć jednego obywatela RP, nie jest godzien być parlamentarzystą. Do dziś jestem konsekwentny w swoich opiniach - mówił w Polskim Radiu 24 b. poseł Porozumienia Michał Wypij.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Grzybowski POLSKA polityka komisja śledcza

Wybory kopertowe. Artur Soboń przed komisją śledczą [TRANSMISJA]

- Będę korzystał z przysługującego mi prawa i uchylał się od odpowiedzi na pytanie, jeśli wykracza ono poza moje wyjaśnienia zawarte w swobodnej wypowiedzi - oświadczył przed komisją śledczą ds. wyborów korespondencyjnych b. wiceszef MAP Artur Soboń (PiS), powołując się na ustawę o komisji śledczej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA komisja śledcza wybory w Polsce wybory wybory prezydenckie 2020 polityka Artur Soboń Sejm

Kulisy organizacji wyborów kopertowych. Kolejni świadkowie staną przed komisją śledczą

Sejmowa komisja śledcza do spraw wyborów kopertowych z 2020 roku przesłucha dwóch kolejnych świadków. To posłowie będący przed laty członkami Zjednoczonej Prawicy, których polityczne drogi rozdzieliła sprawa nieprzeprowadzonych wyborów. Rano zeznania przed poselskim gremium złoży były członek Porozumienia Michał Wypij, po południu - były poseł PiS a obecny członek zarządu NBP Artur Soboń.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm Artur Soboń wybory w Polsce wybory prezydenckie 2020