Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jolanta Pawlak 16.05.2020

"41 lat temu Polacy zobaczyli, że są razem". Andrzej Rozpłochowski o pielgrzymce Jana Pawła II

- Papież z Polski był dla mnie wzorem i drogą - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski, legenda śląskiej Solidarności. Gośćmi audycji byli też: Wojciech Borowik, prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa i Leszek Czajkowski, publicysta i opozycjonista.

Goście PR 24 mówili między innymi o pontyfikacie Jana Pawła II, o jego trudnej drodze i walce z komunizmem, także pielgrzymkach do Polski. Mija setna rocznica urodzin Karola Wojtyły.

Zdaniem Andrzeja Rozpłochowskiego, podczas wielkiej pielgrzymi Jana Pawła II do Polski w 1979 roku, Polacy się policzyli, zobaczyli że są razem. - Kwintesencją tego było wezwanie Ojca św. o duchu świętym. Dla mnie to było wezwanie osobiste i stało się drogą bezkompromisowej walki z komunizmem i usunięciem go na śmietnik historii - mówił.

"Podwaliny pod Solidarność"

Wojciech Borowik dodał, że w 1978 roku gdy Karol Wojtyła został papieżem, był działaczem Klubu Inteligencji Katolickiej, a konkretnie sekcji młodzieżowej. - Rok później była wielka pielgrzymka papieża do Polski, a ja przeżywałem katechezę, która zmieniała Polskę, powstała Solidarność i wolna Polska - mówił.


Jan Paweł II EN 1200.jpg
100. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II. Sprawdź wyjątkową oprawę Polskiego Radia

Leszek Czajkowski podkreślił z kolei, że pierwsza podróż Jana Pawła II do Polski zaowocowała podwalinami pod Solidarność. - Pamiętam też rok 1973 kiedy papież przyjechał do Polski po zamordowaniu Grzegorza Przemyka. Słynna msza kilka lat później w Gdańsku, jest już początkiem obalenia komunizmu - dodał.

"Skandaliczny film Sekielskich"

Goście PR24 mówili też o rocznicy urodzin Witolda Pileckiego i porównywali dziedzictwo rotmistrza do dziedzictwa Jana Pawła II.

Leszek Czajkowski powiedział, że obaj dali wielkie świadectwo poświęcenia i cierpienia. - Tak jak Witold Pilecki przeżył Oświęcim by później zostać zamordowanym przez komunistów, tak Jan Paweł II został, prawdopodobnie na zlecenie służb rosyjskich, postrzelony - przypomniał. Skrytykował też fakt, że na dwa dni przed urodzinami papieża, w mediach pojawia się jego zdaniem, skandaliczny film braci Sekielskich "Zabawa w chowanego".

"Wojtyła jak Pilecki"

Z kolei Andrzej Rozpłochowski dodał, że wbrew pozorom nie jest karkołomnym zestawianie ze sobą w jednym rzędzie Witolda Pileckiego i Karola Wojtyły. - Obaj są wielkimi polskimi bohaterami, każdy z nich mówił publicznie, że kroczył drogą Jezusa. Krzewienie ich pamięci jest bardzo potrzebne przyszłym pokoleniom Polaków, by miały wzorce - zauważył.

Zdaniem Wojciecha Borowika św. Jan Paweł II wykracza poza Polskę bo był papieżem. - Niemniej jednak łączy go z Witoldem Pileckim to, że też chcieli zabić go komuniści, co więcej chcieli by pamięć o nim zniknęła - mówił. Zauważył przy tym, że te dwie wielkie postaci są wzorem tego jak powinno się postępować w życiu.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Goście: Andrzej Rozpłochowski, Wojciech Borowik (opozycjoniści) i Leszek Czajkowski (publicysta)

Data: 16.05.2020 r.

Emisja: 13.23, 13.52, 14.06