Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Piotr Krupiński 31.05.2020

Zbigniew Stefanik: "europejski interes" to pojęcie, które należy zredefiniować

- "Europejski interes" to pojęcie, które należy na nowo zdefiniować, bo ono tak naprawdę nie istnieje. Nie ma tutaj koordynacji. W walce z koronawirusem każde państwo działało na własną rękę - powiedział w Polskim Radiu 24 Zbigniew Stefanik, korespondent polskich mediów we Francji.

Tematem audycji był plan ekonomicznej odbudowy Unii Europejskiej po pandemii. - Polska jest częścią gospodarczej strefy Unii Europejskiej, a zatem powinna być zainteresowana, by wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Na tym etapie państwa nie mają prawa dotować swojej dziedziny przemysłu, o czym przekonała się także Polska. Pytanie czy plany ratunkowe krajowe nie będą konkurowały z planem europejskim. Na tym etapie państwa podejmują bardziej plany narodowe - ocenił Zbigniew Stefanik.

Unia Europejska 1200 free
Dr Małgorzata Bonikowska: koronawirus pokazał deficyty projektu europejskiego

Wspólny interes

- Trudno skoordynować wszystkie te działania na płaszczyźnie europejskiej. Pytanie co można nazwać "europejskim interesem gospodarczym", by te przedsięwzięcia mogły stać się jednym wielkim przedsięwzięciem na rzecz ratowania europejskiej gospodarki - dodał.

Jego zdaniem "Europejski interes to pojęcie, które należy na nowo zdefiniować, bo ono tak naprawdę nie istnieje. Każde państwo w walce z koronawirusem działało na własną rękę. Badania toczące się nad szczepionką muszą kosztować, co wymaga koordynacji, a tej koordynacji na chwilę obecną w Europie nie ma. Nowy porządek będzie tworzył się bez definicji wspólnego interesu europejskiego i trudno będzie mówić o konkurowaniu z największymi potęgami tego świata".

<<CZYTAJ TAKŻE>> Ryszard Czarnecki: Polska znajdzie się w wielkiej trójce największych beneficjentów UE

- Kolejną kwestią jest to jak sprawić, by interes europejski uwzględniał także kwestie krajowe i krajowe plany ratunkowe mogły koordynować się z europejskim planem ratunkowym. Wiele mówiło się o środkach na politykę spójności. Po brexicie Brytyjczycy pozostaną w UE militarnie, ale pytanie czy Wielka Brytania weźmie udział w planach UE, a jeśli tak to jaką kwotą zasilą budżet europejski w walce z koronawirusem. Chodzi o to, by Europa stała się graczem w odbudowie po pandemii - podsumował gość Polskiego Radia 24.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Walczyk

Gość: Zbigniew Stefanik

Data emisji: 31.05.2020

Godzina emisji: 09.06

Polskie Radio 24/pkr