Logo Polskiego Radia
PolskieRadio24.pl
Tomasz Jaremczak 17.09.2020

81. rocznica napaści sowieckiej na Polskę. Historyk: nasz głos w tej sprawie nie jest słyszalny na Zachodzie

- Wiedza o 17 września 1939 nie dociera na masowej opinii publicznej za Zachodzie. Miliony ludzi ogląda film "Nasze matki, nasi ojcowie". Istnieje propaganda rosyjska. Głos Polski nie jest słyszalny - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Maciej Rosalak. 
Posłuchaj
  • Maciej Rosalak o 17 września 1939 roku (Temat dnia/Gość PR24)
Czytaj także

81 lat temu, 17 września 1939 roku, doszło do napaści sowieckiej na Polskę. Na wschodnie tereny naszego kraju wdarł się oddziały Armii Czerwonej. Tym samym zrealizowano postanowienia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, w którym Niemcy i ZSRR podzielili między siebie strefy wpływów.

pakt ribbentrop-molotow pap arch 1200 .jpg
81 lat temu zawarto pakt Ribbentrop-Mołotow. "Uruchomił wojenne domino"

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że szanse na to, by Polska samodzielnie mogła odwrócić losy kampanii wrześniowej, były minimalne. - Trwała jeszcze bitwa nad Bzurą, jedyny polski zwrot zaczepny. Była już jednak przerwana.  Oddziały polskie były grupowane na Lubelszczyźnie i południowo-wschodnich obszarach Polski. Powstawały jednak z porozbijanych oddziałów. Filozofia polegała na zajęciu tzw. przyczółka rumuńskiego, wycofaniu się na skraj południowo-wschodniej Polski i jego obronie do momentu aż na zachodzie zaatakują alianci - powiedział Maciej Rosalak

Jednak 12 września w Abbeville premierzy Wielkiej Brytanii i Francji obiecali sobie, że nie zaatakują Niemiec. - Wiadomości do Polaków docierały z olbrzymim opóźnieniem, nie było oficjalnych komunikatów z tamtej strony. Polska się biła, a dowództwo było zaskoczone przewagą Niemiec, choć rozpoznanie sił było słuszne. Gdyby wojna przebiegała według zasad z 1920 roku to najpewniej trwałaby parę miesięcy i Francja zdecydowałaby się ruszyć. Blitzkrieg był jednak zaskakujący i miażdżący - tłumaczył gość Polskiego Radia 24. 


Posłuchaj
09:49 PR24_AAC 2020_09_17-07-48-29.mp3 Maciej Rosalak o 17 września 1939 roku (Temat dnia/Gość PR24)

 

Po ataku na nasz kraj 17 września 1939 roku Związek Sowiecki zajął terytorium Polski o powierzchni blisko 200 tysięcy kilometrów kwadratowych, zamieszkane przez około 13 milionów osób. Wśród nich było około 5 milionów Polaków, pozostali to Ukraińcy, Białorusini i Żydzi.

- Wygląda na to, że jesteśmy przedmiotem polityki historycznej ze wschodu i zachodu, która stawia nas w niekorzystnym położeniu. Wiedza o 17 września 1939 nie dociera na masowej opinii publicznej za Zachodzie. Miliony ludzi ogląda film "Nasze matki, nasi ojcowie". Dociera propaganda rosyjska. Głos Polski nie jest słyszalny - podsumował historyk.

Więcej w nagraniu.  

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: Maciej Rosalak (historyk, publicysta do "Do Rzeczy")

Data emisji: 17.09.2020

Godzina: 7.48