Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 09.12.2020

"Bieżąca walka polityczna". Dr Bartłomiej Biskup o sporze wokół budżetu UE

- Trzeba rozróżnić to, co mówi się wewnątrz krajów UE na potrzeby bieżącej walki politycznej, nadchodzących wyborów, np. w Holandii, od tego, co się oficjalnie czy nieoficjalnie negocjuje na forum UE kanałami dyplomatycznymi - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Bartłomiej Biskup, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Polska i Węgry nie zgadzają się na zaakceptowane przez ambasadorów pozostałych 25 państw UE rozporządzenie dotyczące mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności. W związku ze sprzeciwem wobec rozporządzenia premierzy obu krajów zgłosili gotowość do zawetowania budżetu UE na l. 2021-2027 wraz z funduszem odbudowy.

jk mm vo 1200.jpg
Viktor Orban w Warszawie: jesteśmy blisko porozumienia, które będzie dobre dla Polski i Węgier

We wtorek w tej sprawie spotkali się premierzy Mateusz Morawiecki i Wiktor Orban, a także wicepremierzy Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Podczas spotkania premierzy Polski i Węgier ustalili wspólną strategię negocjacyjną przed szczytem Rady Europejskiej. 

"Spektakl polityczny"

Dr hab. Bartłomiej Biskup komentował dyskusję wokół stanowiska Polski w sporze o warunkowość wypłat funduszy UE. - Polityka opiera się na prostych komunikatach. Opozycja z faktu, że zdecydowana większość Polaków, ponad 80 proc., popiera nasze członkostwo w UE, wyciąga wniosek, że można tym samym zaatakować rządzących, budując narrację, że są oni za wyjściem z UE. To spektakl polityczny mający na celu wyostrzenie sporu. Opozycja próbuje powiedzieć, że jest jakieś zagrożenie, a skoro my popieramy Europę, to ma z tego wynikać, że druga strona tego nie robi. Skoro zatem 80 proc. popiera UE, to są za nami. Diabeł jednak tkwi w szczegółach, sondaże nie wskazują takiego poparcia - zauważył.

Posłuchaj
23:36 _PR24_AAC 2020_12_09-13-34-20 (1).mp3 09.12.2020 dr hab. Bartłomiej Biskup (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

- Rozróżniłbym poparcie dla członkostwa w UE, które jest w Polsce niezmienne, od poparcia dla opozycji. Stosunek do poszczególnych problemów w UE jest już w społeczeństwie bardziej zróżnicowany. Jeśli zapytamy Polaków o to, ile Polska ma mieć suwerenności w UE, to już nie ma wśród ludzi przekonania, że Unia Europejska powinna decydować o wszystkich jej aspektach, raczej mówi się o zasadach, na jakich wchodziliśmy do wspólnoty - podkreślał politolog.

"Duże znaczenie będą miały argumenty ekonomiczne"

Dr hab. Bartłomiej Biskup dodał także, że należy poczekać na wyniki rozmów w Brukseli, a właściwe rozmowy toczą się z dala od mediów. Podkreślał także, że istotne jest, by w wypracowanym kompromisie każda ze stron zachowała część swoich racji, jednocześnie dając stronie przeciwnej pole do pewnych postępów. - Duże znaczenie będą miały argumenty ekonomiczne, one najbardziej wpływają na decyzje polityczne i wyborcze. Ważne, szczególnie dla krajów Południa Europy, jest to, by budżet UE funkcjonował - przypominał.

Czytaj więcej:

Zapraszamy do wysłuchania całości rozmowy.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość audycji: dr hab. Bartłomiej Biskup

Data emisji: 08.12.2020

Godzina emisji: 13.33

PR24/ka