Logo Polskiego Radia
PolskieRadio24.pl
Jolanta Pawlak 13.12.2020

"Przekłamanie i propaganda". Historyk o wspieraniu zrywu solidarnościowego w Polsce przez RFN

- W Polsce i w Niemczech panuje nieprawdziwy mit, jakoby Niemcy Zachodnie wspierały przewrót solidarnościowy, a to nieprawda - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Musiał.

W latach 1978-1984 Bogdan Musiał pracował jako górnik w kopalni węgla kamiennego "Wieczorek" oraz "Wujek" w Katowicach. W 1985 zamieszkał w Niemczech Zachodnich, gdzie uzyskał azyl polityczny. W latach 1990–1998 studiował historię, socjologię i politologię na uniwersytetach w Hanowerze i Manchesterze. W 1998 obronił doktorat na temat prześladowań Żydów w okupowanej Polsce.

- Jeśli chodzi o NRD, to tu nie ma niespodzianek w podejściu do stanu wojennego w Polsce. Erich Honecker popierał go, bo kierował podobnym reżimem przestępczym, jakim w Polsce kierował Wojciech Jaruzelski. Dostarczano między innymi uzbrojenie dla ZOMO - powiedział historyk.


jaruzelski 1200.jpg
"Jaruzelski był po prostu najemnikiem". Działacz opozycji w PRL o wprowadzeniu stanu wojennego

"Uprzedzenia antypolskie"

Gość PR24 dodał, że w przypadku Niemiec Zachodnich okazało się, że i włodarze z demokratycznego kraju, jakim był RFN, wspierali przewrót w Polsce, jakiego dokonywał Wojciech Jaruzelski wraz z Moskwą na Polakach.

- Sądzę, że politycy, którzy tam rządzili, mieli po prostu uprzedzenia antypolskie. To była pogarda w stosunku do Polaków, twierdzenie, iż Polacy nie nadają się do rządzenia i lepiej będzie, gdy wykona to w ich imieniu Rosja. To przekłamanie i propaganda, że RFN nam pomagał - mówił prof. Bogdan Musiał.


Posłuchaj
23:29 _PR24_AAC 2020_12_13-14-06-16.mp3 Prof. B. Musiał o roli Niemiec w walce o wolność w Polsce ("Gość PR24")

 

Stan wojenny trwał 586 dni, do 22 lipca 1983 roku. W tym czasie, według różnych źródeł, straciło życie od kilkudziesięciu do ponad stu osób. Zgodnie z danymi Instytutu Pamięci Narodowej internowanych zostało ponad 10 tysięcy opozycjonistów.

Tysiące ludzi było represjonowanych i wyrzuconych z pracy za udział w protestach, popieranie Solidarności czy przynależność do związku. Większość przywódców, działaczy związkowych i członków opozycji zostało internowanych, a później znalazło się w więzieniach.

W związku z 39 rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego Instytut Pamięci Narodowej przygotował akcję społeczną pod hasłem "Ofiarom stanu wojennego. Zapal światło wolności". By wziąć w niej udział, należy o 19:30 zapalić świeczkę i ustawić ją w oknie.


Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Bogdan Musiał (historyk)

Data emisji: 13.12.2020

Godzina: 14.06