Logo Polskiego Radia
PolskieRadio24.pl
Kinga Poniewozik 01.04.2021

Nowa frakcja w PE? Siewiereniuk-Maciorowska: potrzebna jest przeciwwaga dla dominującej dotąd narracji

- Na pewno rozmowy na forum Parlamentu Europejskiego trzeba podjąć. Od dłuższego czasu oglądamy wszelkie debaty wymierzone tak naprawdę w te kraje, które wybrały nie tak, jak by sobie tego chcieli unijni dyplomaci z tej frakcji większościowej - powiedziała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska z portalu dziendobrybialystok.pl. Gościem Michała Rachonia był również Marian Kowalski, autor kanału Kowalski TV.
Posłuchaj
  • Goście Michała Rachonia o spotkaniu Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem i liderem włoskiej Ligi Matteo Salvinim ("Temat dnia/Gość PR24")
Czytaj także

Premier Mateusz Morawiecki udaje się z wizytą do Budapesztu, gdzie spotka się z premierem Węgier Viktorem Orbanem i liderem włoskiej Ligi Matteo Salvinim. Według szefa polskiego rządu rozmowa ma dotyczyć m.in. funkcjonowania Parlamentu Europejskiego, w tym sprawy interesów Polski, Węgier i Włoch.

Marek Formela 1200 PR24.JPG
Polska wygrała z KE przed TSUE. Formela: rząd podjął poważny wysiłek, by znaleźć dobre rozwiązanie

- Myślę, że już najwyższa pora, by poszukać innego miejsca, czy innych, nowych sił politycznych, które mogą stanowić równowagę dla tego głosu, który często jest pozbawiony sensu. Rezolucje, które były przyjmowane przeciwko Polsce, nie nawiązują do faktów, tylko do wyobrażeń i do tego, co mówi niestety nasza polska opozycja, ale też wielu obcych polityków, którzy są wprowadzani w błąd. To jest potrzebne, żeby rozmawiać i szukać tej przeciwwagi - podkreśliła Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska. 

Jak ocenił Marian Kowalski, takie spotkanie jest bardzo dobrą inicjatywą. - Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że przewaga ilościowa eurodeputowanych podporządkowanych pani Merkel i socjaldemokratycznych jest dominująca, niemniej jednak jest to krok w dobrą stronę, ponieważ, na przykład w Hiszpanii działa partia bardzo konserwatywna, z którą w przyszłości można nawiązać współpracę, są też głosy od niektórych deputowanych z Rumunii. W Europarlamencie może pojawić się naprawdę silna frakcja takich partii, które reprezentują interesy własne, narodowe - zaznaczył Kowalski.


Posłuchaj
16:29 siewiereniuk/kowalski01.04.mp3 Goście Michała Rachonia o spotkaniu Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem i liderem włoskiej Ligi Matteo Salvinim ("Temat dnia/Gość PR24") 

- To może sprawić, że w perspektywie iluś lat Europarlament przestanie być miejscem, gdzie podejmuje się tylko jakieś rezolucje, którymi Komisja Europejska się nie przejmuje. W aspekcie międzynarodowym współpraca Węgier, Polski i Włoch to jest powrót do słusznej idei z początku lat 90. To właśnie po rozpadzie bloku wschodniego, już wówczas, z udziałem Włoch, Polski i paru innych państw Europy Środkowej, miało powstać takie porozumienie - przypomniał gość audycji.              


Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Goście: Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska (dziendobrybialystok.pl), Marian Kowalski (autor kanału Kowalski TV)

Data emisji: 01.04.2021

Godzina emisji: 10.33

kmp