Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Szewczuk 01.08.2021

Jan Józef Kasprzyk: Powstanie Warszawskie powinno być wyrzutem sumienia Niemców i Rosjan, ale nie Polaków

- Nie wolno oceniać Powstania Warszawskiego w oderwaniu od realiów historycznych, od poczucia, jakie było w sercach i umysłach tamtego pokolenia - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Posłuchaj
  • Jan Józef Kasprzyk: rozmawiajmy z powstańcami, wsłuchajmy się w ich historię (Polskie Radio24/Temat dnia/Gość PR24)
Czytaj także

1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Jego wybuch  zaplanowano na godzinę 17:00, którą określono, jako godzinę "W". Decyzję o rozpoczęciu walk wydał Dowódca AK generał Tadeusz Komorowski pseudonim "Bór". Powstanie trwało 63 dni. Zakończyło się 2 października 1944 roku.

"Wyrzut sumienia dla wolnego świata"

Jan Józef Kasprzyk podkreślił na antenie Polskiego Radia 24, że Powstanie Warszawskie to "wyrzut sumienia dla wolnego świata, że nie przyszedł z odpowiednią pomocą". Wskazał, że i sam zryw, i wydarzenia, które go poprzedziły i po nim nastąpiły (przypominał konferencję jałtańską), doprowadziły do znalezienia się w sowieckiej strefie wpływów.

 - Powstanie powinno być oczywistym wyrzutem sumienia dla Niemców i Rosjan, na pewno nie może być, jak część osób stara się to - również w Polsce - przedstawiać, wyrzutem sumienia dla Polaków - kontynuował.

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Czytaj także:

- Osoby, które negują sens powstańczej walki, powinny jednak się chwilę zastanowić. Porozmawiać z powstańcami, poczytać biogramy tych, którzy podjęli decyzję o wybuchu Powstania, przeanalizować to, co składało się na pokolenie II Rzeczpospolitej - ocenił szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Posłuchaj
21:07 Jan Jóżef Kasprzyk.mp3 Jan Józef Kasprzyk: rozmawiajmy z powstańcami, wsłuchajmy się w ich historię (Polskie Radio 24/Temat dnia/Gość PR24)

"Wsłuchajmy się w ich historię"

W opinii gościa PR24 "dywagacje po czasie, w oderwaniu od realiów historycznych" dotyczące sensu zrywu w stolicy Polski "są absolutnie niedopuszczalne". Zaznaczył on, że i pokolenie osób, które walczyły o odzyskanie niepodległości, jak i generacja powstańców, która urodziła się już w międzywojennej Polsce, "pierwsze pokolenie po półtorawiekowej niewoli urodzone w wolności", "nie stawiały sobie pytań, czy może być rzecz piękniejsza niż niepodległy kraj".

Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że 1 sierpnia to przede wszystkim święto powstańców. Zachęcał, by rozmawiać z bohaterami, których jest coraz mniej, "wsłuchać się w ich historię". - Oni mówią nam: "walczyliśmy dla was, dla tych, którzy przyjdą po nas" - podkreślił.

W czasie walk w Warszawie zginęło około 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Poległo około 3,5 tysiąca żołnierzy z Dywizji Kościuszkowskiej. Straty ludności cywilnej wynosiły około 180 tysięcy osób. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około 500 tysięcy, wypędzono z miasta, które na rozkaz Hitlera, zostało niemal całkowicie zburzone.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Data emisji: 1.08.2021

Godzina emisji: 15.06

***

Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody w 77. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały szereg unikatowych materiałów, zawierających m.in. archiwalne nagrania oraz rozmowy z ekspertami i historykami. 1 sierpnia z radioodbiorników płynąć będą dźwięki powstańczych pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 roku bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę.

ms, PR24, IAR