Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jolanta Pawlak 31.03.2022

Uniezależnianie się Europy od węglowodorów z Rosji. Dr Kardaś: trudno wyobrazić sobie lepszy moment

- Decyzje polityczne, które zapadają, są ważne, ponieważ trudno wyobrazić sobie lepszy moment na to, by uniezależnić się energetycznie od surowców z Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich.  
Posłuchaj
  • Uniezależniania się Europy od węglowodorów z Rosji. Dr Kardaś: uszczuplenie jej budżetu o 1/3 ("Gość PR24")
Czytaj także

Największymi importerami ropy naftowej z Rosji w ubiegłym roku, według doniesień "Gazety Wyborczej", były Chiny, dalej Holandia, Niemcy, Białoruś, Kora Południowa i Polska. Gość PR24 mówił o tym, czy wobec powyższych informacji, Europa może zaprzestać importu rosyjskiej ropy, tak jak zrobi to w końcówce roku Polska.

- Decyzje polityczne, które zapadają, są ważne, ponieważ trudno wyobrazić sobie lepszy moment na to, by uniezależnić się energetycznie od surowców z Rosji. Twarde realia są jednak takie, że w 2021 r. do Europy trafiło ok. 103 mln. ton ropy z Rosji, to są duże ilości. Innym elementem jest to, że firmy niemieckie np. są związane z Rosją długoterminowymi kontraktami - powiedział ekspert.

"Uszczuplenie budżetu o 1/3"

Przypomniał, że teraz pod dużym znakiem zapytania stoi to, czy firmy z Europy, będą w stanie zrywać te konkrety i ponosić koszty, a są one tajemnicą handlową stąd trudno ocenić ich skalę, ale można sądzić, iż kwoty te opiewają na miliardy euro lub dolarów. Z kolei dla Rosji, odcięcie od eksportu węglowodorów, oznaczałoby uszczuplenie budżetu o jedną trzecią.

- 80 procent tego stanowi sektor naftowy i teraz jest pytanie o to, czy Rosjanie mają alternatywę. Jeśli chodzi o gaz, to Rosjanie nie mają możliwości przekierowania go gdzie indziej niż do Europy. Jeśli chodzi natomiast o ropę, to są porty, przez które można słać ropę np. do Azji, ale pytanie ile jeszcze Chiny mogłyby przyjąć ropy z Rosji skoro już są jej największym importerem z tego kierunku - mówił dr Szymon Kardaś.

Czytaj także:

Jak dodał, zarówno Chińczycy, jak i Hindusi także rozwijają swoją "zieloną agendę" stąd ropa nie jest pożądanym surowcem w okresie długoterminowym, a to z kolei będzie dla Rosji ograniczeniem, jeśli chodzi o rynek, który mógłby przyjąć jej ropę. Ekspert podkreślił jednocześnie, że to czego nie docenialiśmy to to, że dla Rosjan rynek eksportowy do Europy jest bardzo ważny.

Posłuchaj
23:41 _PR24_AAC 2022_03_31-14-07-24.mp3 Uniezależniania się Europy od węglowodorów z Rosji. Dr Kardaś: uszczuplenie jej budżetu o 1/3 ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: dr Szymon Kardaś (OSW)

Data emisji: 31.03.2022

Godzina: 14:07