Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Szewczuk 26.07.2019

Rocznica Powstania Warszawskiego. Wydarzenia kulturalne w stolicy

Gośćmi "Weekendu kulturalnego" byli dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski oraz szef Narodowego Centrum Kultury. Prof. Rafał Wiśniewski. Mówili między innymi o tym, jaka jest oferta kulturalna ich jednostek z okazji 75. rocznicy zrywu.

Na rok 2019 przypada 75. rocznica Powstania Warszawskiego. Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, wskazał na pewną szczególność tej rocznicy.

- Sami powstańcy mówią, że to ostatnia rocznica, w której wezmą tak liczny udział. Ci, którzy przyjeżdżają z zagranicy, spoza Warszawy, sami mówią, że pewnie zdrowie nie pozwoli im się wybrać w następnych latach - podkreślił.

- To jest ostatni moment, żeby ich spotkać w takiej liczbie - zaznaczył Jan Ołdakowski. - Zachęcamy wszystkich do tego, aby podejść do powstańców i im podziękować, porozmawiać, zapytać o to, co chcą nam przekazać - dodał.

Obchody rocznicy w Muzeum Powstania Warszawskiego

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego mówił o obchodach rocznicy w tej jednostce. Jak wskazał, bardzo ważne jest "przygotowanie spotkania dziadków i wnuków".

powstanie 1200.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

- Jesteśmy dumni z tego, że po raz kolejny udało nam się zorganizować z harcerzami po raz kolejny zlot z okazji Powstania Warszawskiego. W tym roku weźmie w nim udział prawie 1400, nie tylko z Polski - powiedział Jan Ołdakowski. 

- W tych uroczystościach będą brali udział nie tylko powstańcy, ale też ci, którzy chcą ich naśladować, dla których ich wartości są ważne - dodał gość PR24.

Dyrektor NCK o "Kartce z Powstania"

"Weekend kulturalny" gościł również dyrektora Narodowego Centrum Kultury, prof. Rafała Wiśniewskiego. Opowiedział on o zrealizowanym przez m.in. NCK filmie "Kartka z Powstania".

Film opowiada historię jednego z powstańców warszawskich, kpt. Władysława Sieroszewskiego "Sabały", który wychodząc do Powstania w sierpniu 1944, otrzymał od swojej córki kartkę z modlitwą. 

>>>[CZYTAJ TAKŻE] "Kartka z Powstania". Wirtualna rzeczywistość i realne emocje

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że film jest stworzony w technice VR. - To jest taka technika, w której zakłada się specjalne gogle - wskazał. Technologia ta pozwala, aby za pomocą "Kartki z Powstania" stać się "uczestnikiem" zrywu z 1944 roku.

Prof. Rafał Wiśniewski powiedział, że projekcja pozwala "wejść do kanałów" Warszawy, zobaczyć "ile to miasto wycierpiało". Podkreślił też, że dzieło było wielokrotnie nagradzane.

Na końcu "Weekendu kulturalnego" Paulina Kozion-Bąk opowiedziała o nowościach filmowych.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Rozmawiała Maja Kluczyńska

Polskie Radio 24/msze

------------------------------------

Data emisji: 26.07.2019

Godzina emisji: 23.35