Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Błaszczyk 11.10.2019

W. Lewandowski: na twardym brexicie ucierpią i Wielka Brytania, i Unia Europejska

- W przypadku twardego brexitu w Irlandii będzie musiała powstać twarda granica. To może mieć dla tej wyspy negatywne konsekwencje zarówno gospodarcze jak i oraz polityczne - mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Lewandowski z UW. Gościem "Magazynu Europejskiego" była także brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, która mówiła o możliwych opóźnieniach w pracach nowej Komisji Europejskiej.
Posłuchaj
  • [11.10.19] "Magazyn Europejski" o opóźnieniach w pracach Komisji Europejskiej, oraz o konsekwencjach brexitu (Polskie Radio 24)
Czytaj także

Komisja Europejska może nie rozpocząć urzędowania w planowanym terminie 1 listopada. Wszystko przez problemy z akceptacją przez Parlament Europejski trojga kandydatów na komisarzy. Komisja prawna odrzuciła kandydatury z Węgier i Rumunii z powodu konfliktu interesów, a w czwartek komisja rynku wewnętrznego odrzuciła Francuzkę Sylvie Goulard, z powodu ciążących na niej zarzutów defraudacji pieniędzy.

ŚWIAT W POWIĘKSZENIU
Sylvie Goulard free shut 1200.jpg
Michał Kłosowski: wizja Europy franko-germańskiej zaczyna chwiać się w posadach

Wyłanianie nowych kandydatów może potrwać

Brukselska korespondentka Polskiego Radia, Beata Płomecka, mówiła w Polskim Radiu 24, że proces wyłaniania i akceptowania kandydatów może potrwać. - Zanim Komisja Europejska rozpocznie urzędowanie, jej skład musi zostać zaakceptowany przez Parlament Europejski. Głosowanie nad nowymi kandydatami zaplanowano na 23 października - wyjaśniała.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Kandydatka na komisarza z Francji odrzucona w Parlamencie Europejskim

- Tylko Węgry wystawiły nowego kandydata. Nie wiadomo, co zrobi Emmanuel Macron, ale największe problemy są z Rumunią, gdzie upadł rząd. Mówi się, że niewyobrażalne jest to, by dotychczasowe władze - jeszcze zanim powstanie nowy rząd - mianowały nowego kandydata i trzeba będzie czekać na nowy rząd - podkreślała Beata Płomecka. W jej ocenie, wywoła to "co najmniej miesięczne opóźnienie".

1200_Johnson_shutterstock.jpg
Ostatnia szansa Borisa Johnsona na wyjście z UE? Znamy datę decydującego posiedzenia Izby Gmin

W drugiej części audycji, tematem był brexit. Gościem Pawła Lekkiego był dr Wojciech Lewandowski z UW. Gość Polskiego Radia 24 ocenił, że na bezumownym brexicie stracą obie strony, tj. i Wielka Brytania, i Unia Europejska. - To cierpienie będzie nierówno rozłożone także w Unii Europejskiej, bo najbardziej spośród krajów europejskich ucierpi Irlandia - zauważył rozmówca Polskiego Radia.

Konsekwencje brexitu dla Irlandii

W jego ocenie, twardy brexit może wpłynąć na relacje wewnątrz Irlandii jako wyspy. - Będzie musiała powstać twarda granica. To może mieć negatywne konsekwencje gospodarcze, oraz polityczne i takie, które mogą zaowocować powrotem do wydarzeń sprzed porozumienia - zauważył.

- O to idzie kwestia z backstopem, żeby spowodować, by nie było fizycznej granicy - podkreślił Wojciech Lewandowski.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Prof. Michał Kleiber: brexit dowodem na nieudolność polityków

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Magazyn europejski"

Prowadzący: Paweł Lekki

Goście: Beata Płomecka (brukselska korespondentka Polskiego Radia), dr Wojciech Lewandowski (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 11.10.19

Godzina emisji: 20.33

mbl