Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 18.02.2018

„Konflikt polsko-izraelski zaczął już żyć własnym życiem”

– Prawdę historyczną należy dawkować, mówić o niej ostrożnie, tak, by przyniosła jak najlepszy efekt – powiedział Marcin Makowski z Tygodnika "Do Rzeczy". Odniósł się w ten sposób do słów premiera Mateusza Morawieckiego, który odpowiadając na pytanie jednego z dziennikarzy użył sformułowania „żydowscy zbrodniarze”. Swoim komentarzem w tym temacie podzielił się również dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Marcin MakowskiMarcin MakowskiPR24

Wypowiedź premiera Matusza Morawieckiego podgrzała jeszcze bardziej temperaturę sporu polsko-izraelskiego. Marcin Makowski z tygodnika „Do Rzeczy” zwrócił uwagę, że dużym problemem w trwającym konflikcie jest brak zrozumienia podstawowych faktów historycznych. Zdaniem publicysty spór nie rozbija się o politykę, a w głównej mierze właśnie o historię.

– Pomimo tego, że w całej tej debacie Polska jest uzbrojona w argumenty historyczno-moralne, to niestety brakuje jej właściwego przygotowania pragmatycznego i dyplomatycznego. Premier Morawiecki, w swojej wypowiedzi, użył niefortunnego zwrotu. Trzeba wiedzieć, co należy powiedzieć w danym momencie, by było to skuteczne. Do polskiej dyplomacji mam pretensje o to, że po raz kolejny w naszej historii ruszamy do szarży niedostatecznie do niej przygotowani – dodał. 

Dr Łukasz Jasina przyznał, że konflikt polsko-izraelski szybko nie wygaśnie. Jednak zauważył, że strona izraelska nie zamyka się na dialog z Polską.

– Sytuacja nie jest dla Polski sprzyjająca, gdyż izraelskie partie licytują się na to, która z nich jest bardziej patriotyczna. Dlatego ich przedstawiciele podgrzewają nieustannie spór z Polską. Premier Morawiecki, mówiąc poprawnym angielskim, popełnił błąd. Użył słowa „perpetrators”, które ma określony kontekst w bieżącym dyskursie na temat Holokaustu. To tylko dowód, że niemal każda wypowiedź może doprowadzić do jeszcze większego napięcia – zaznaczył.

Ponadto w audycji rozmowa z Adamem Dąbrowskim, korespondentem Polskiego Radia w Londynie, na temat gali rozdania nagród filmowych BAFTA. Jedną z nominowanych produkcji była polsko-brytyjska animacja „Twój Vincent”, której niestety nie udało się zdobyć głównego wyróżnienia.

W części informacyjnej audycji m.in. o wręczeniu złotego medalu olimpijskiego Kamilowi Stochowi, strzelaninie w rosyjskim Dagestanie, wyborach do władz lokalnych na Białorusi, a także o targach końskich w Skaryszewie, które rozpoczną się 19 lutego.

Natomiast Ewa Wasążnik, reporterka Polskiego Radia 24, dokonała przeglądu najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia.

Nie zabrakło również najciekawszych wiadomości ze sportowych aren. Przedstawił je Dariusz Matyja.

Audycję „Północ-Południe” prowadził Grzegorz Frątczak.

Polskie Radio 24/db

Wszystkie audycje Północ-Południe

___________________

Data emisji: 18.02.18

Godzina emisji: 21:06