Logo Polskiego Radia
Czwórka
Rafał Kątny 08.02.2012

Miejskie slumsy

Miejskie slumsy istnieją w każdym większym mieście. Z biedą spotykamy się każdego dnia. Jak reagujemy na tego typu ludzi? Pomagamy im?, czy odwracamy się na pięcie i idziemy w swoim kierunku.
Miejskie slumsyGlow Images/East News

Obecnie prawie miliard ludzi na świecie żyje w slumsach (jedna trzecia wszystkich mieszkańców miast) i jeśli żadne efektywne działania nie zostaną podjęte, za trzydzieści lat liczba ta się podwoi. Wszyscy na co dzień spotykamy się z sytuacją, w której widzimy biedę. Jednak nie zwracamy na to szczególnej uwagi, gdyż przywykliśmy do tego widoku.
– Ludzie, którzy faktycznie są biedni, maskują tę biedę w oczywisty sposób. Poza tym my sami nie chcemy pewnych rzeczy widzieć, odwracamy się w naturalny sposób. Stąd, też polski fenomem zamkniętych osiedli – powiedział Krzysztof Martniak, socjolog z UW.

Według słownikowej definicji slumsy to dzielnice biedoty w wielkim mieście. W zależności od kontynentu, kraju czy miasta slumsy różnią się znacznie między sobą. Zapraszamy również do obejrzenia filmu "Żyjąc w slumsach" w Domo+, który będzie miał premierę 11 lutego. Rio de Janeiro to nie tylko karnawał, samba i piękne plaże. Znaczną powierzchnię miasta pokrywają fawele, czyli slumsy. Film opowiada o 8 osobach żyjących w slumsach niedaleko słynnej Capocabany.
– W każdym większym mieście mamy dzielnice biedy, mamy ludzi, którzy żyją w swoich klatkach, swoich społecznościach w dużo gorszych warunkach niż mieszkańcy Faweli – powiedział Martyniak.

Polskie, brazylijskie i inne dzielnice biedy, wykluczeni ludzie i walka z szarą rzeczywistością. W jaki sposób można wyrwać się biedy? JAK REAGUJEMY NA BIEDĘ? Skąd bierze się bieda?


Zaprasamy do odsłuchania audycji, w której gościem był Krzysztof Marciniak, socjolog z UW.

Bb