Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Tomasz Jaremczak 01.04.2019

Dialog w cieniu strajku. Czy dojdzie do protestu nauczycieli?

- Nie zdziwiłbym się, gdyby strajk nauczyciel doszedł do skutku. Wydaje się, że nastroje są dosyć bojowe - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor ("Gość Niedzielny"). Gościem Polskiego Radia 24 byli również Adam Ostolski (Krytyka Polityczna).
Posłuchaj
  • 1.04.19 Jakub Jałowiczor: nastroje są dosyć bojowe
  • 1.04.19 Adam Ostolski: nauczyciele są grupą zawodową, która desperacko potrzebuje zmiany
Czytaj także

Rząd przedstawił w poniedziałek nauczycielom pięć propozycji, m.in. podwyżkę od września, skrócenie stażu i minimalny dodatek za wychowawstwo. Związki zawodowe odrzuciły tę ofertę, wskazując, że w większości jest ona powtórzeniem wcześniejszych propozycji, a nauczyciele oczekują wzrostu wynagrodzeń. W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" zakończyło się nadzwyczajne posiedzenie prezydium Rady Dialogu Społecznego na temat sytuacji w oświacie.

Jakub Jałowiczor zwrócił uwagę na różnice między związkami zawodowymi. - Co innego mówi "Solidarność", co innego ZNP. Sytuacja jest trochę niejasna. Przypuszczam, że w części szkół może dojść do strajku - powiedział. Jego zdaniem trudno jest też doszukiwać się dobrej woli ze strony protestujących. - Mamy groźbę przeprowadzenia protestu w czasie egzaminów. Pojawiały się też hasła nieprzepuszczenia uczniów do kolejnych klas. Nawet jeśli to jest strategia negocjacyjna, to przekroczono pewną granicę - dodał. 

Adam Ostolski zauważył potrzebę zmian w Karcie nauczyciela. - Ścieżka awansu nauczycielskiego jest bardzo zbiurokratyzowana. Odciąga nauczycieli od pracy z uczniami - powiedział publicysta. Jego zdaniem grzechem większości polskich rządów jest fakt, że reformy są wprowadzane przez ekspertów, którzy "wiedzą lepiej", a nie są konsultowane z tymi, którzy są na "pierwszej linii frontu", w tym wypadku z nauczycielami. - Nauczyciele są grupą zawodową, która desperacko potrzebuje zmiany - podsumował.  

W spotkaniu w Centrum "Dialog" uczestniczą m.in. wicepremier Beata Szydło, minister edukacji narodowej Anna Zalewska, wiceminister edukacji Maciej Kopeć, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera oraz wiceminister finansów Filip Świtała.

Stronę związkową reprezentują m.in.: prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych Dorota Gardias, szef Branży Nauki, Oświaty i Kultury FZZ Sławomir Wittkowicz oraz przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa.

Więcej w nagraniach. 

Data emisji: 1.04

Godzina emisji: 12.50, 13.09

PR24