Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 30.12.2017

„USA i Chiny przygotowują się do wojny ze sobą”

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w opublikowanym w piątek wywiadzie dla „New York Timesa”, że postępuje wobec Chin łagodnie, ponieważ liczy na pomoc tego kraju w sprawie Korei Północnej. Zastrzegł jednak, że jego cierpliwość może się niedługo skończyć. O wydarzeniach międzynarodowych mijającego roku, m.in. o stosuknach amerykańsko - chińskich mówili w audycji Debata PR24 dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych), Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute) i dr Jerzy Targalski (politolog i historyk).

Zdaniem Andrzeja Talagi napięcia między Chinami i USA prędzej czy później doprowadzą do konfrontacji zbrojnej. – Przed wybuchem I wojny światowej współpraca gospodarcza i powiązania dynastyczne Wielkiej Brytanii i Niemiec nie zapobiegły wybuchowi wojny. Czemu teraz miałoby być inaczej? Obie strony w sensie strategicznym i militarnym przygotowują się do wojny ze sobą, nikt tego nie ukrywa. USA budują siły zbrojne na wojnę z Chinami i vice versa. Obie strony przewidują, że wojna będzie się toczyła na Morzu Wschodniochińskim i Południowochińskim. To obszar III wojny światowej, która może wybuchnąć teraz lub za 30 lat, tego nie wiemy – mówił analityk.

Według Małgorzaty Bonikowskiej w dzisiejszym chaosie trudno się zorientować. – Świat może pójść w kierunku układu bipolarnego, który znamy, gdzie Rosja zostanie zastąpiona przez Chiny. Ten układ oznaczałby rywalizację, która dzisiaj jest już na poziomie handlu między Chinami i USA. Cały świat się zastanawia do czego zmierzają Chiny w długiej perspektywie. Warto pamiętać o słabościach Chin – starzejącym się społeczeństwie i różnicach w rozwoju kraju. Chiny mają mnóstwo problemów z sąsiadami, m.in. z Indiami. Być może świat pójdzie w kierunku multipolarności, gdzie kilka mocarstw będzie ważnych – powiedziała ekspertka.

W ocenie Jerzego Targalskiego USA i Chiny uważają obecnie, że konflikt byłby zbyt kosztowny. – Silniejsze są USA, ale to nie znaczy, że koszty konfrontacji nie byłyby zbyt duże, żeby je ponieść. Oba państwa zawarły coś w rodzaju rozejmu, warunkiem odprężenia jest dopuszczenie towarów amerykańskich do Chin. Oba kraje uważają, że czas gra na ich korzyść. Chiny starają się przejąć kontrolę nad morzami południowymi i Oceanem Indyjskim, w zasadzie już przejęły Azję Środkową. Konfrontacja jest na szeroką skalę – wskazywał gość Polskiego Radia 24. Jerzy Targalski zaznaczył też, że nierealny jest konflikt rosyjsko - chiński. 

Goście debaty w studiu PR24
Goście debaty w studiu PR24

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Paweł Lekki.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

Debata w PR24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 30.12.2017

Godzina emisji: 10:06