Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 01.01.2019

Podsumowanie wydarzeń politycznych w Polsce. Ograniczenie handlu w niedziele jednym z symboli 2018 roku?

Rok 2018 na krajowej scenie politycznej obfitował w wiele wydarzeń, które wywołały fale dyskusji i komentarzy. Ponownie zetknęliśmy się z rządowymi reformami, a także z nieustającymi sporami w polskim parlamencie. Jak kończący się rok zapamiętają przedstawiciele partii politycznych? Czy ograniczenie handlu w niedziele mocno wpłynęło na życie Polaków?

Jednym z wydarzeń, które spowodowały dyskusje wśród Polaków, była decyzja rządu o ograniczeniu handlu w niedziele. Ustawa wprowadzająca tę zmianę weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z jej zapisami, w każdym miesiącu klienci mogli wykonać zakupy jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Zaś od 1 stycznia 2019 roku obowiązywać będzie tylko jedna niedziela handlowa w miesiącu - ta ostatnia.

– Nie był to dobry pomysł. Część osób, z różnych przyczyn, nie jest w stanie zrobić zakupów w inne dni tygodnia. Zdecydowanie powinna obowiązywać wolność wyboru. My proponowaliśmy zwiększenie wynagrodzeń osób zatrudnionych w sklepach otwartych w niedziele w stosunku do zwykłego dnia roboczego. Niskie płace, a nie to, czy handel w niedziele jest dozwolony czy nie, są największym problemem na rynku pracy – powiedziała Anna Maria Żukowska z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Przeciwnego zdania jest Jacek Ozdoba z Porozumienia. Podkreślił, że dzięki wprowadzonym zmianom, osoby, które do tej pory musiały pracować w każdą niedzielę, teraz mają więcej wolnego czasu, jaki mogą poświęcić swoim rodzinom. – Pamiętam, że w pierwszą niedzielę, gdy sklepy były zamknięte, wybrałem się na spacer. Wtedy też zauważyłem, jak dużo osób postanowiło spędzić ten dzień podobnie jak ja. Wiele z nich nie miałoby takiej możliwości, gdyby musiały pójść do pracy. Bez wątpienia jest to dla nich dobre rozwiązanie – dodał gość Polskiego Radia 24.

"Bardzo zła i fatalna decyzja". Tak o ograniczeniu handlu w niedziele wypowiedział się Sławomir Potapowicz z Nowoczesnej.

– Jestem przeciwny temu, by kształtować ludziom przyzwyczajenia i to, w jaki sposób mają się zachowywać. Uważam, że lepszym wyjściem był pomysł mojego ugrupowania, który zakładał dwie wolne niedziele w miesiącu dla pracowników sklepów. Jednak postanowiono inaczej i nie obejdzie się to bez negatywnego wpływu dla przedsiębiorców prowadzących centra handlowe, a także dla samej gospodarki – wskazał przewodniczący regionu warszawskiego i członek zarządu Nowoczesnej.

Karol Karski z Prawa i Sprawiedliwości zwrócił uwagę, że sklepy nie tracą na ograniczeniu handlu w niedziele. Zdaniem europosła, Polacy i tak robią zakupy, tyle że w inne dni tygodnia.

Ponadto w audycji politycy rozmawiali również o temacie przejścia części posłów Nowoczesnej do Platformy Obywatelskiej, wprowadzeniu przepisów RODO oraz o przyszłości i możliwych koalicjach wśród partii opozycyjnych.

"Debatę Polityczną" Polskiego Radia 24 prowadził Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/db

------------------------------

Data emisji: 31.12.2018

Godzina emisji: 21.06