Logo Polskiego Radia
Dwójka
Romuald Kłosowski 02.09.2020

"Muzyka na szczytach", czyli muzyka kameralna w Zakopanem

XII edycja zakopiańskiego Festiwalu "Muzyka na szczytach" to prawdziwa gratka dla miłośników kameralistyki i prawdziwe muzyczne spektrum - od romantyzmu po utwory XX-wieczne. Wydarzenie pod patronatem radiowej Dwójki startuje 12 września, a koncert finałowy zaplanowano na 19 września.

Posłuchaj
09:47 _PR2_AAC 2020_09_07-08-37-34.mp3 Rozmowa z Karoliną Kaźmierczak o XII Festiwalu "Muzyka na szczytach" (Poranek Dwójki)

 

Podczas tegorocznej edycji "Muzyki na szczytach" nie zabraknie przejmujących, nasyconych ludowością koncertów Góreckiego czy utworów Karłowicza zaaranżowanych na kwintet jazzowy.

W programie

Uczestnicy Festiwalu usłyszą kompozycje Panufnika, pieśni Rachmaninoffa i koncert skrzypcowy Beethovena. Wśród wykonawców między innymi: Orkiestra Opery Wrocławskiej pod dyrekcją Bassema Akiki, Belcea Quartet, Flex Ensemble, a występ Eliasa Davida Moncado jest nagrodą dyrektora Festiwalu „Muzyka na Szczytach” - Pawła Mykietyna - za zdobycie pierwszej nagrody w 5. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Karola Lipińskiego w Toruniu, w minionym roku.

Instrumentaliści

Wśród zaproszonych muzyków podczas tegorocznej edycji Festiwalu wystąpią Małgorzata Sarbak (klawesyn), Michał Pepol (wiolonczele, pianino), Michał Rot (fortepian), Michał Nagy (gitara klasyczna), Szymon Krzeszowiec (skrzypce) i Marcin Markowicz (skrzypce). Wśród wykonawców znajdzie się również aktorka Magdalena Cielecka, w spektaklu muzycznym „Milczenie syren”.



Historia Festiwalu "Muzyka na szczytach"

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” jest organizowany corocznie (od 2009 roku) przez Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem. Tytułowe „szczyty” zdradzają nie tylko miejsce występów, ale także wysoki poziom artystyczny poszczególnych koncertów. Tatry bowiem to nie tylko inspiracja dla wielkich kompozytorów: Mieczysława Karłowicza, Karola Szymanowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego czy Wojciech Kilara, ale także dla współczesnych wykonawców.


Kadr z Festiwalu MNS w 2018 roku Kadr z Festiwalu MNS w 2018 roku

"Muzyka na szczytach" 2020

Wydarzenie odbędzie się w tym roku między 12 a 19 września. Koncerty zakopiańskiego festiwalu zaplanowano w  kościele  św. Krzyża, w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej na Pęksowym Brzyzku, a także w Teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza.


kadr z edycji Festiwalu MNS 2010  kadr z edycji Festiwalu MNS 2010

Misja Festiwalu

Celem organizatorów jest przywrócenie życia kulturalnego, z jakiego słynęło Zakopane w latach międzywojennych. Stąd coroczne wykonania światowej sławy muzyków podczas Festiwalu. Poszczególne wydarzenia skierowane są także do starszych odbiorców oraz osób z niepełnosprawnościami i do tych widzów, których portfele nie pozwalają na odwiedzanie znanych sal koncertowych. Na wszystkie wydarzenia obowiązują bezpłatne zaproszenia.


kadr z edycji Festiwalu MNS 2014 kadr z edycji Festiwalu MNS 2014

Od kilku lat stałym punktem programu Festiwalu są również spotkania publiczności z artystami czyli „Klub rozmów na szczytach”. Cały program wydarzenia i informacje o darmowych wejściówkach można znaleźć na stronie organizatora Festiwalu. 


mat. prom.