Logo Polskiego Radia
Jedynka
Maja Bobrowska 10.08.2011

Co piąty bocian jest Polakiem

Połowa sierpnia to czas sejmików bocianów, które powoli przygotowują się do odlotu. W tym roku wiosnę i lato spędziło u nas nas około 50 tysięcy bocianich par. Choć z roku na rok jest ich coraz mniej, wciąż do Polski przylatuje jedna piąta wszystkich bocianów na świecie.
Co piąty bocian jest Polakiem fot. Wikipedia
Posłuchaj
  • Idzie jesień - czas bocianich sejmików
  • Serwis informacyjny
  • Dofinansowanie na lokalne inicjatywy obywatelskie
  • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Jasienicy Rosielnej
  • System jakościowy "Jakość Tradycja"
  • Spada pogłowie trzody chlewnej
  • Odszkodowania za skutki ubiegłorocznej powodzi

Połowa sierpnia, to czas bocianich sejmików, które powoli przygotowują się do odlotu. W tym roku wiosnę i lato spędziło u nas nas około 50 tysięcy bocianich par. Choć z roku na rok jest ich coraz mniej, wciąż do Polski przylatuje jedna piąta wszystkich bocianów na świecie. A więc co piąty bocian jest Polakiem.

W audycji ponadto:

- Serwis informacyjny.

- Urząd Marszałkowski w Gdańsku rozdzielił 12 milionów złotych z unijnego dofinansowania na lokalne inicjatywy obywatelskie. Jednym z beneficjentów jest kaszubska gmina Karsin.

- Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Jasienicy Rosielnej na Podkarpaciu osiąga coraz lepsze efekty ekonomiczne. Wszystko dzięki koncentracji produkcji, własnej sieci sprzedaży oraz dobrej współpracy z rolnikami.

- Od roku funkcjonuje w Polsce system "Jakość Tradycja". Znak "Jakość Tradycja" ma promować polską żywność wytworzoną metodami tradycyjnymi. Otrzymało go już blisko 30 produktów.

- Pogłowie trzody chlewnej w Polsce jest najniższe od 1964 roku i wynosi nieco ponad 13 milionów sztuk. Aż o 15 procent spadła wielkość stada podstawowego, w tym głównie loch prośnych, których mamy zaledwie niespełna 760 tysięcy sztuk.

- W zeszłorocznej powodzi pan Michał Cieślak, właściciel sadu i szkółki, utracił m.in. 2300 drzewek brzoskwiniowych. Ubiega się o odszkodowanie - tzw. pomoc przy odtwarzaniu potencjału produkcyjnego gospodarstwa.

Prowadząca: Elżbieta Szczerbak.